Сумська міська територіальна громада (тестова версія сайту)

Сумська область, Сумський район

РОЗДІЛ VІІ. МАТЕРІАЛЬНА ТА ФІНАНСОВА ОСНОВА СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

Стаття 63. Комунальна власність Сумської міської територіальної громади
1. Сумська міська територіальна громада є суб’єктом права комунальної власності – права на свій розсуд і на підставі закону безпосередньо або через органи місцевого самоврядування володіти, користуватися та розпоряджатися комунальною власністю громади.
2. До комунальної власності громади можуть належати:
1) кошти бюджету Сумської міської територіальної громади;
2) рухоме та нерухоме майно;
3) землі та інші природні ресурси (надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ);
4) підприємства, установи, організації, заклади, у тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частки в майні підприємств;
5) житловий фонд, нежитлові приміщення;
6) заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування;
7) об`єкти загального користування: дороги, мости, шляхопроводи, площі, парки, зони відпочинку, сквери, фонтани, підземні переходи, громадські вбиральні, дамби та гідронамиви, колодязі, артезіанські свердловини, зливова каналізація;
8) кладовища;
9) цінні папери та інші фінансові активи;
10) частки в спільній власності територіальних громад, що перебуває в управлінні обласної (районної) ради;
11) інші кошти, майно і майнові права, рухомі і нерухомі об’єкти, віднесені чинним законодавством до об`єктів права комунальної власності громади.
Спадщина на території громади, визнана судом відумерлою, переходить у власність громади за місцем відкриття спадщини.
Виявлення, облік, зберігання безхазяйного майна та зарахування його до комунальної власності громади здійснюється в установленому чинними нормативними актами порядку.
Порядок набуття, здійснення і припинення права комунальної власності громади визначається чинними нормативними актами.
3. Об`єкти права комунальної власності можуть знаходитися як на території громади, так і за її межами.
4. Перелік об`єктів нерухомого майна комунальної власності Сумської міської територіальної громади та перелік об’єктів комунальної власності Сумської міської територіальної громади, які не підлягають відчуженню (приватизації), затверджується Сумською міською радою за поданням уповноваженого виконавчого органу Сумської міської ради, що здійснює облік об’єктів комунальної власності.
Уповноважений виконавчий орган Сумської міської ради веде Реєстр об’єктів нерухомого майна громади – електронну базу даних, в якій міститься довідкова інформація про об’єкти нерухомого майна громади (житлового фонду та нежитлових приміщень). Для забезпечення наповнення такого Реєстру та постійного оновлення наявної в ньому інформації підприємствами, установами та організаціями, яким надано у безоплатне або платне користування (оренду) майно комунальної власності Сумської міської територіальної громади, за відповідним розпорядженням міського голови проводиться інвентаризація майна громади у порядку, визначеному чинними нормативно-правовими актами. Для виконання інвентаризаційними комісіями покладених на них завдань органи місцевого самоврядування зобов’язані здійснювати інформаційне та матеріально-технічне забезпечення їх роботи.
5. Від імені та в інтересах Сумської міської територіальної громади управління об`єктами права комунальної власності здійснює Сумська міська рада та уповноважені нею органи.
Сумська міська рада своїми рішеннями визначає порядок володіння, користування і розпорядження майном комунальної власності, передачі окремих об`єктів комунальної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ і міст області (району). Окремі повноваження щодо управління майном, яке належить до комунальної власності громади, Сумська міська рада може своїм рішенням передати іншим органам з визначенням меж цих повноважень та умов їх здійснення.
6. Право комунальної власності Сумської міської територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб’єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені в громади і передані іншим суб`єктам права власності без відповідного рішення Сумської міської ради. Примусове відчуження об`єктів комунальної власності може бути здійснене тільки відповідно до закону.
Передача в оренду комунального майна для здійснення підприємницької діяльності здійснюється за результатами проведення аукціону виключно в електронній торговій системі.
Приватизація (відчуження) нежитлових приміщень комунальної власності здійснюється шляхом викупу переданих в оренду об’єктів або продажу на аукціоні.
7. З метою запровадження громадського контролю за використанням об’єктів комунальної власності у Сумській міській територіальній громаді утворюється Громадська інвентаризаційна комісія, до складу якою включаються представники інститутів громадського суспільства Сумської міської територіальної громади, які мають належний рівень кваліфікації. Положення про Громадську інвентаризаційну комісію та її склад затверджується Сумською міською радою.

Стаття 64. Комунальне замовлення
1. Виконавчі органи Сумської міської ради мають право виступати замовником виконання робіт із благоустрою території громади, комунального обслуговування населення, будівництва та ремонту об'єктів соціальної інфраструктури, житла, виробництва продукції, надання послуг, необхідних для задоволення побутових і соціально-культурних потреб населення, на виконання інших робіт із використанням передбачених для цього власних матеріальних і фінансових ресурсів.
2. Здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за кошти бюджету Сумської міської територіальної громади провадиться в порядку, визначеному чинним законодавством України.

Стаття 65. Захист прав комунальної власності
1. Об’єкти права комунальної власності не можуть бути примусово відчужені у Сумської міської територіальної громади і передані іншим суб’єктам права власності без згоди безпосередньо Сумської міської територіальної громади.
2. Фізичні та юридичні особи несуть відповідальність за шкоду, заподіяну об`єктам права комунальної власності.
3. Органи місцевого самоврядування зобов’язані звертатися до суду про притягнення до відповідальності фізичних та юридичних осіб, які вчинили або чинять шкоду об’єктам права комунальної власності.

Стаття 66. Бюджет Сумської міської територіальної громади
1. Фінансовою основою діяльності громади є бюджет Сумської міської територіальної громади - план формування та використання фінансових ресурсів, який складається з урахуванням положень Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік, Бюджетного, Податкового кодексів України, інших нормативно-правових актів, та включає доходи і видатки, для забезпечення завдань та функцій, які здійснюються органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.
1.1. Доходи бюджету Сумської міської територіальної громади формуються за рахунок податкових, неподаткових та інших надходжень на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України.
Загальнодержавні податки і збори встановлюються Податковим кодексом України і є обов'язковими до сплати на усій території України.
До виключної компетенції Сумської міської ради згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» належить встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.
Зарахування місцевих податків та зборів до бюджету Сумської міської територіальної громади здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів відбувається відповідно до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, що затверджується Міністерством фінансів України.
Сумська міська рада в межах визначених законодавством повноважень може створювати цільові фонди, які є складовою спеціального фонду бюджету Сумської міської територіальної громади. Порядок формування та використання цільових фондів визначається положенням про ці фонди, які затверджуються рішенням Сумської міської ради.
За рішенням загальних зборів (конференції) жителів за місцем проживання можуть встановлюватися збори/платежі на основі добровільного самооподаткування жителів Сумської міської територіальної громади.
1.2. Видатки бюджету Сумської міської територіальної громади - кошти, спрямовані на виконання бюджетних програм, передбачених в бюджеті Сумської міської територіальної громади.
1.3. Порядок складання, розгляду, затвердження, виконання бюджету Сумської міської територіальної громади, звітування про його виконання встановлюється Бюджетним кодексом України, іншими нормативно-законодавчими актами та Бюджетним регламентом Сумської міської ради.
2. Сумська міська рада або, за її рішенням, інші органи місцевого самоврядування можуть здійснювати місцеві запозичення та отримувати позики місцевим бюджетам відповідно до вимог, встановлених бюджетним законодавством.
3. Сумська міська рада може надавати за рахунок бюджету Сумської міської територіальної громади податкові пільги у випадках, передбачених законодавством, з дотриманням вимог Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання».
4. Сумська міська рада під час планування та розподілу бюджету територіальної громади дотримується принципів справедливості, рівномірності та неупередженості в поділі бюджетних коштів на загальносуспільні потреби Сумської міської територіальної громади та враховує необхідність забезпечення потреб всіх жителів та гідних умов їх проживання.
5. З метою планування оптимального розподілу бюджету, сприяння гармонійному розвитку громади та забезпечення принципів публічності та прозорості проводяться публічні консультації щодо проєкту бюджету Сумської міської територіальної громади.
6. Для впорядкування процедур на кожній стадії бюджетного процесу Сумською міською радою окремим рішенням затверджується бюджетний регламент Сумської міської ради.

Стаття 67. Місцеві податки та збори
1. Сумська міська рада в межах своїх повноважень та відповідно до вимог Податкового кодексу України приймає рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів.
Якщо в рішенні про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати не визначено термін його дії, таке рішення є чинним до прийняття нового рішення.
2. Рішення Сумської міської ради у сфері місцевих податків і зборів базуються на таких принципах:
1) загальність оподаткування - кожна особа зобов'язана сплачувати податки та збори, платником яких вона є;
2) рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної, релігійної приналежності, форми власності юридичної особи, громадянства фізичної особи, місця походження капіталу;
3) соціальна справедливість – встановлення податків та зборів відповідно до платоспроможності платників податків;
4) економічність оподаткування – встановлення податків та зборів, обсяг надходжень від сплати яких до бюджету значно перевищує витрати на їх адміністрування;
5) нейтральність оподаткування – встановлення податків та зборів у спосіб, який не впливає на збільшення або зменшення конкурентоздатності платника податків;
6) стабільність – зміни до будь–яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше, як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки; податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року;
7) рівномірність та зручність сплати – встановлення строків сплати податків та зборів, виходячи із необхідності забезпечення своєчасного надходження коштів до бюджетів для здійснення витрат бюджету та зручності їх сплати платниками;
8) єдиний підхід до встановлення податків та зборів – визначення на законодавчому рівні усіх обов'язкових елементів податку.
3. Податкові пільги, порядок та підстави їх надання встановлюються Сумською міською радою відповідно до Податкового кодексу України з урахуванням вимог законодавства України про захист економічної конкуренції.