Преамбула
ПРЕАМБУЛА
Сумська міська рада, як представницький орган Сумської міської територіальної громади, усвідомлюючи свою відповідальність перед Богом, Українським народом, жителями Сумської міської територіальної громади, Українською державою, перед минулими, сучасним і прийдешніми поколіннями сум’ян, представляючи інтереси та втілюючи у життя волю всіх жителів Сумської міської територіальної громади, спираючись на історично-культурну спадщину Сумщини;
з метою
встановлення порядку реалізації місцевого самоврядування на території Сумської міської територіальної громади відповідно до Конституції України, Європейської хартії місцевого самоврядування, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та інших нормативно-правових актів;
визначення організаційних, матеріальних і фінансових основ місцевого самоврядування на території громади;
зміцнення демократичного врядування, яке базується на основі реалізації повноважень органів місцевого самоврядування у тісній співпраці з громадськістю та усіма зацікавленими сторонами з метою підвищення якості життя громадян та розвитку громади, коли людина – у центрі всіх демократичних інститутів та процесів;
формування дієвих механізмів участі жителів громади у вирішенні питань місцевого значення та контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування;
забезпечення сталого розвитку та гідних умов життя, достойного рівня соціально-побутових, освітніх, медичних, культурних, житлово-комунальних, безпекових та інших послуг у межах території громади, створення правових основ громадської єдності та ефективного управління, збереження та примноження досягнень і традицій громади;
запровадження у діяльність органів місцевого самоврядування Сумської міської територіальної громади сучасних європейських стандартів та досвіду місцевого самоврядування та локальної демократії,
приймає цей Статут Сумської міської територіальної громади.
Історична довідка
Місто Суми і його територіальна громада мають багатовікову історію, протягом якої відбувалося становлення та розвиток права сум’ян на місцеве самоврядування.
Територія Сум була залюднена ще на початку нашої ери. Археологами в місті та на його околицях знайдені залишки селища епохи неоліту, у південно-західній частині міста досліджено 5 поховань на ранньослов’янському могильнику черняхівської культури (I–IV ст. н.е.). У безпосередній близькості до Сум виявлені сіверянські городища VIII–IX cт. (біля с. Битиця) та IX–XII ст. (у районі с. Зелений Гай). У районі колишнього села Тополя, що вже злилося з містом, виявлені слов’янське городище і поселення роменської культури (VII–X ст. н.е.).
Від часів Київської Русі залишився курганний могильник та велике із стрімкими схилами городище, яке й досі височить на північно-західній околиці Сум – Луці. Це городище вчені вважають залишками давньоруського міста Липецька, згадуваного в літописі під 1283 роком.
У 1655 р. на місце нинішніх Сум прийшли на чолі з отаманом Г. Кондратьєвим переселенці з Київщини. Були зведені оборонні споруди, а у 1659 р. сформовано Сумський слобідський козачий полк, який очолив Г. Кондратьєв.
Найбільш вірогідно, що свою назву Суми успадкували від назви двох річок: Сума і Сумка. За твердженням дослідників топонімії гідронім Сума розшифровується як «річка у низькій, заболоченій місцевості».
Розквіт Сум як промислового та культурного центру в другій половині ХІХ століття пов’язаний з підприємницькою та громадською діяльністю І.Г. Харитоненка (1822-1891) – засновника славетної династії цукрозаводчиків. У 1869 р. був заснований Павлівський цукровий завод, що дало початок перетворенню міста на великий промисловий центр.
У 1888 р. в Сумах діяло вже 26 невеликих фабрик і заводів. Пізніше виникли машинобудівні підприємства – завод сільськогосподарських машин (1891 р.), ливарний «Вулкан» (1893 р.), «Сумські машинобудівні майстерні» (1896 р.).
Новий період в історії міста почався зі створення у 1939 р. Сумської області. Місто стало обласним центром – центром культурно-мистецького та економічного життя цілого регіону України.
Друга половина 1940-х – 1950-тих років в історії Сум, як і всієї країни, були роками відбудови, а 1970-ті – стали роками перетворення міста на потужний промисловий і культурний центр. Сучасних рис місто набуло завдяки діяльності його керівників Анатолія Бондаренка, Юрія Журавльова та, особливо, Михайла Лушпи та відповідальній праці тисяч сум’ян, з’явилися нові житлові масиви, вулиці, об’єкти інфраструктури, комунального господарства. Дитячий парк «Казка», Центральний ринок, обласна бібліотека, театр ім. Щепкіна, фонтан «Садко» та багато інших об’єктів не лише прикрасили Суми, а й стали відомими далеко за його межами.
Здобуття Україною Незалежності позначилося на всіх сферах життя Сум. Здійснюються роботи по реставрації центральної частини Сум. Прикрашається місто й новобудовами, серед яких найвизначнішими є стадіон «Ювілейний» та легкоатлетичний манеж, що відповідають усім світовим стандартам. Суми стали відомими завдяки фестивалю духової музики «Сурми України», активною громадською позицією студентства та містян у 2004 та 2013 роках.
У 2019 – 2020 роках утворилася Сумська міська територіальна громада, коли до міста приєдналися чотири сільські ради – Піщанська, Стецьківська, Битицька та Великочернеччинська. Тепер Сумська міська територіальна громада – це територія міста Суми та чотирьох старостинських округів, які об’єднали 21 населений пункт, у яких проживає понад 267 тис. жителів. Це стало знаковими подіями для громади.
Визвольна війна Українського народу проти збройної агресії російської федерації, яка почалася у лютому 2022 року, явила собою новий історичний етап Української держави, підтверджуючи її невідворотний рух до Європейського союзу та формування неподільної Української нації.
Сумська міська територіальна громада гідно проявила себе у цей драматичний для Українського народу час та почала формувати принципово нове бачення розвитку місцевого самоврядування через утвердження безпосереднього народовладдя.