Сумська міська територіальна громада (тестова версія сайту)

Сумська область, Сумський район

РОЗДІЛ ІІІ. ФОРМИ УЧАСТІ ЖИТЕЛІВ СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ У ВИРІШЕННІ ПИТАНЬ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ

Стаття 16. Форми безпосередньої участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення
1. Формами безпосередньої участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення є:
− місцеві вибори;
− місцевий референдум;
− загальні збори громадян за місцем проживання;
− місцеві ініціативи;
− громадські слухання;
− консультативні опитування;
− звернення громадян до органів і посадових осіб місцевого самоврядування, у тому числі у формі електронної петиції;
− публічні консультації (у тому числі електронні);
− участь у консультативно-дорадчих органах, створених при органах та посадових особах місцевого самоврядування;
− участь у роботі наглядових рад, або інших контрольно-наглядових органів юридичних осіб, засновниками яких є Сумська міська рада;
− участь у плануванні та розподілі коштів бюджету територіальної громади (громадський (партиципаторний) бюджет, шкільний громадський бюджет, публічні консультації щодо проєкту бюджету територіальної громади та інші форми участі);
− участь у створенні та діяльності органів самоорганізації населення;
− заходи з благоустрою та толоки;
− громадські комісії при Сумській міській раді;
− громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування;
− інші форми участі, які не суперечать чинному законодавству України.
2. Можливість використання жителями певної форми участі у вирішенні питань місцевого значення визначається Конституцією та законами України.

Стаття 17. Вибори Сумського міського голови та депутатів Сумської міської ради
1. Вибори Сумського міського голови, депутатів Сумської міської ради є формою прямого волевиявлення громадян, які проводяться у порядку, визначеному чинним законодавством України.

Стаття 18. Місцевий референдум
1. Місцевий референдум є формою вирішення територіальною громадою питань місцевого значення шляхом прямого волевиявлення.
2. Предметом місцевого референдуму можуть бути питання, віднесені Конституцією України і законами України до відання місцевого самоврядування.
3. Питання, які не можуть бути винесені на місцевий референдум, встановлюються Конституцією України та законами України.
4. Рішення, прийняте на місцевому референдумі, може бути визнане в судовому порядку таким, що не відповідає вимогам Конституції України і законів України.
5. Порядок призначення і проведення місцевого референдуму, а також перелік питань, що вирішуються винятково на референдумі, визначається чинним законодавством України.
6. Участь у місцевому референдумі є вільною. Ніхто не може бути примушений до участі у місцевому референдумі. Нікому не може бути відмовлено в участі у місцевому референдумі, крім випадків, передбачених законом.

Стаття 19. Загальні збори громадян за місцем проживання
1. Загальні збори (конференції) жителів Сумської міської територіальної громади є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення.
2. Порядок ініціювання, організації, проведення загальних зборів та порядок врахування результатів загальних зборів органами та посадовими особами місцевого самоврядування визначається Положенням про загальні збори (конференції) громадян за місцем проживання в Сумській міській територіальній громаді, що є невід’ємним додатком до цього Статуту (Додаток 1).

Стаття 20. Місцеві ініціативи
1. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право ініціювати розгляд Сумською міською радою (у порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного Конституцією і законами України до відання місцевого самоврядування.
2. Порядок ініціювання, організації збору підписів та внесення місцевої ініціативи на розгляд Сумської міської ради визначається Положенням про порядок внесення місцевих ініціатив на розгляд Сумської міської ради, що є невід’ємним додатком до цього Статуту (Додаток 2).

Стаття 21. Громадські слухання
1. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право ініціювати (проводити), а також брати участь у громадських слуханнях – зустрічатися з депутатами Сумської міської ради та посадовими особами органів місцевого самоврядування, під час яких жителі громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання органів місцевого самоврядування.
2. Предметом громадських слухань можуть бути будь-які питання, віднесені Конституцією України, законами України та іншими нормативно-правовими актами до відання місцевого самоврядування.
3. Пропозиції щодо вирішення питань місцевого значення, внесені за результатами громадських слухань, підлягають обов’язковому розгляду з прийняттям відповідного рішення органами та посадовими особами місцевого самоврядування, до компетенції яких належить порушене питання, протягом 30 календарних днів з дня проведення громадських слухань. Рішення, прийняте за результатами розгляду пропозицій громадських слухань, підлягає оприлюдненню із зазначенням обґрунтування для врахування пропозиції чи вмотивованої відмови.
Органи чи посадові особи місцевого самоврядування зобов’язані запросити представників ініціатора громадських слухань до участі у розгляді пропозицій, внесених за результатами громадських слухань, з правом на виступ.
4. Порядок ініціювання, організації, проведення громадських слухань та врахування їх результатів органами та посадовими особами місцевого самоврядування визначається положенням про громадські слухання в Сумській міській територіальній громаді, що є невід’ємним додатком до цього Статуту (Додаток 3).

Стаття 22. Публічні консультації
1. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи проводять публічні консультації (у тому числі електронні) з питань, що належать до їх компетенції.
2. Порядок проведення публічних консультацій визначається положенням, що є невід’ємним додатком до цього Статуту (Додаток 4).

Стаття 23. Звернення громадян до органів і посадових осіб місцевого самоврядування, у тому числі у форматі електронної петиції
1. Порядок звернення громадян України до органів місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права, засновником яких є Сумська міська рада, їх посадових осіб визначається законом.
2. Особи, які не є громадянами України і законно перебувають на території України, мають таке саме право на подання звернення, як і громадяни України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.
3. Електронна петиція – це особлива форма колективного звернення громадян до органів місцевого самоврядування територіальної громади, що здійснюється через офіційний вебсайт Сумської міської ради або вебсайт громадського об’єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції, щодо будь-якого питання, котре належить до компетенції Сумської міської ради, її виконавчих органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
4. Електронна петиція розглядається з моменту збору на її підтримку не менш ніж 250 підписів громадян. Термін збору підписів не більше 45 днів з дня оприлюднення петиції. Порядок подання та розгляду електронних петицій до Сумської міської ради та її виконавчих органів визначається положенням, що є невід’ємним додатком до цього Статуту (Додаток 5).

Стаття 24. Інститути громадянського суспільства
1. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право на створення неурядових організацій, як то громадських об’єднань, професійних спілок та їх об’єднань, творчих спілок, організацій роботодавців та їх об’єднань, благодійних і релігійних організацій, органів самоорганізації населення, недержавних медіа та інших непідприємницьких товариств і установ, легалізованих відповідно до чинного законодавства України.

Стаття 25. Участь у консультативно-дорадчих органах, створених при органах місцевого самоврядування
1. При Сумській міській раді, її виконавчих органах та при Сумському міському голові можуть створюватися консультативно-дорадчі органи, метою яких є підготовка пропозицій щодо вдосконалення роботи органів місцевого самоврядування, участь у розробленні проєктів рішень з важливих питань місцевого значення.
2. Жителі Сумської міської територіальної громади можуть бути членами комісій, громадських рад, інших консультативно-дорадчих органів, що створюються на громадських засадах при Сумській міській раді – за рішенням Сумської міської ради; при Сумському міському голові – за розпорядженням Сумського міського голови; при Виконавчому комітеті Сумської міської ради – за рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради; при виконавчих органах Сумської міської ради, які є самостійними юридичними особами – за наказом керівника такого виконавчого органу.
3. Для сприяння участі громадськості у формуванні та реалізації місцевої політики при органах місцевого самоврядування відповідно до законодавства утворюються профільні громадські ради (комісії) осіб з інвалідністю, іноземців, біженців, учасників бойових дій та членів сімей загиблих воїнів, учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи тощо.
4. Порядок створення та форми роботи консультативно-дорадчих органів визначаються положеннями, затвердженими відповідним органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, при якому вони створюються.

Стаття 26. Участь у роботі контрольно-наглядових органів юридичних осіб публічного права, створених за рішенням Сумської міської ради
1. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право брати участь у роботі контрольно-наглядових органів юридичних осіб публічного права, створених за рішенням Сумської міської ради на умовах, визначених відповідними актами законодавства України, з метою забезпечення прозорості й ефективності їх роботи, здійснення контролю за прийняттям рішень щодо діяльності цих осіб.
2. Порядок участі у відповідних контрольно-наглядових органах визначається нормами відповідного чинного законодавства України та рішеннями Сумської міської ради.

Стаття 27. Участь жителів та інститутів громадянського суспільства у плануванні та розподілі коштів бюджету територіальної громади
1. Участь у плануванні та розподілі коштів бюджету територіальної громади – це демократичний процес, який надає можливість кожному жителю Сумської міської територіальної громади брати участь як самостійно, так і через інститути громадянського суспільства, у плануванні та розподілі коштів бюджету територіальної громади через різні форми, а також через створення проєктів для покращення розвитку територіальної громади та/або голосування за них. Це спосіб визначення напрямів використання видаткової частини бюджету територіальної громади за допомогою прямого волевиявлення жителів.
Форми та порядок участі жителів та інститутів громадянського суспільства у плануванні та розподілі коштів бюджету територіальної громади визначаються законодавством та рішенням Сумської міської ради, а результати такої участі беруться до уваги Сумською міською радою при плануванні бюджету територіальної громади на відповідний рік.
2. Інститути громадянського суспільства, місцезнаходження яких зареєстровано на території Сумської міської територіальної громади, можуть брати участь у плануванні та розподілі коштів бюджету територіальної громади та подавати пропозиції.
3. Громадський (партиципаторний) бюджет Сумської міської територіальної громади – процес взаємодії Сумської міської ради та її виконавчих органів з громадськістю, направлений на залучення жителів Сумської міської територіальної громади до участі у бюджетному процесі шляхом прийняття рішень щодо розподілу визначеної Сумською міською радою частини коштів бюджету Сумської міської територіальної громади через подання відповідних ініціативних проєктів розвитку та проведення відкритого громадського голосування за такі проєкти.
Кошти громадського (партиципаторного) бюджету - частина коштів бюджету Сумської міської територіальної громади, за рахунок яких здійснюється фінансування визначених безпосередньо жителями Сумської міської територіальної громади заходів, виконання робіт та надання послуг відповідно до оформлених в установленому порядку проєктів, що стали переможцями відкритого голосування.
4. Порядок проведення конкурсного відбору проєктів, які фінансуються за рахунок коштів громадського (партиципаторного) бюджету, визначається Положенням про громадський бюджет, що затверджується Сумською міською радою.

Стаття 28. Участь у створенні та діяльності органів самоорганізації населення
1. З метою створення умов для участі жителів у вирішенні питань місцевого значення, задоволення їхніх соціальних, культурних, побутових та інших потреб шляхом сприяння у наданні їм відповідних послуг, а також участі жителів у реалізації соціально-економічного, культурного розвитку відповідної території громади та інших місцевих програм, у Сумській міській територіальній громаді можуть створюватися органи самоорганізації населення.
2. Органами самоорганізації населення є будинкові, вуличні, квартальні комітети, комітети мікрорайонів, комітети села, інші комітети.
3. Органи самоорганізації населення створюються за ініціативою жителів на підставі рішення Сумської міської ради про надання дозволу на створення органу самоорганізації населення. З ініціативою про створення органу самоорганізації населення до Сумської міської ради звертаються збори (конференція) жителів за місцем проживання.
4. Рада, її виконавчі органи та посадові особи сприяють створенню органів самоорганізації населення, здійсненню ними власних і делегованих повноважень, координують їх діяльність. Правовий статус, порядок створення, організація, діяльність, припинення, а також перелік повноважень органів самоорганізації населення за місцем проживання визначаються законом та положенням про органи самоорганізації населення територіальної громади, яке затверджує Сумська міська рада.

Стаття 29. Добровільна громадська мобілізація
1. Для подолання наслідків стихійного лиха, техногенних аварій (катастроф), інших надзвичайних ситуацій, проведення евакуації жителів, організації захисту суверенітету та територіальної цілісності України за рішенням Сумської міської ради, або рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради, або за розпорядженням Сумського міського голови може бути оголошена добровільна громадська мобілізація жителів та юридичних осіб Сумської міської територіальної громади, під якою мається на увазі запрошення всіх бажаючих фізичних та юридичних осіб добровільно брати участь в організованих органами місцевого самоврядування заходах щодо подолання вищенаведених явищ.
2. Добровільна громадська мобілізація жителів та юридичних осіб Сумської міської територіальної громади здійснюється відповідно до нормативного акту, яким оголошена добровільна громадська мобілізація, якщо Сумською міською радою не затверджено окремого положення про таку мобілізацію.

Стаття 30. Інші форми участі жителів Сумської міської територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення
1. Перелік форм участі жителів Сумської міської територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування, визначений Статутом, не є вичерпним.
2. З метою поліпшення благоустрою, наведення чистоти та належного санітарного стану на території Сумської міської територіальної громади за ініціативою Сумського міського голови або органів місцевого самоврядування, відповідно до рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради, не менше двох разів на рік проводяться місячники благоустрою, в рамках яких проводяться толоки.
Толоки також можуть бути проведені за ініціативою жителів Сумської міської територіальної громади, трудових колективів, професійних спілок, громадських організацій, осередків політичних партій, підприємств, установ, організацій, закладів всіх форм власності, закладів освіти, органів самоорганізації населення.
Ініціатор толоки завчасно повідомляє органи місцевого самоврядування про дату проведення толоки із зазначенням організатора толоки, території прибирання, приблизної кількості задіяних людей, місця збору сміття, порядку його перевезення та місце захоронення. Під час проведення толоки органи місцевого самоврядування взаємодіють з організаторами проведення толоки.
Ініціаторам та організаторам толок органами місцевого самоврядування надається інформаційна, організаційна та, у разі необхідності, матеріальна підтримка у проведенні толок.
Толоки проводяться на засадах добровільності та безоплатності у вихідні дні або в інші дні тижня в позаробочий час.
Органи місцевого самоврядування інформують жителів громади про проведення і результати толок.
3. Жителі Сумської міської територіальної громади можуть залучатися на добровільних засадах до виконання громадських робіт з благоустрою території населених пунктів, надання послуг соціально незахищеним категоріям громадян, до іншої волонтерської роботи в інтересах Сумської міської територіальної громади.
4. Органи місцевого самоврядування сприяють становленню нових форм участі жителів Сумської міської територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування, розвивають з урахуванням новітніх інформаційних технологій нові види взаємодії з жителями громади, зокрема, проводять регулярні опитування жителів Сумської міської територіальної громади через електронні засоби зв’язку або телефонну інформаційну мережу, забезпечують роботу електронних громадських приймалень, розміщують на офіційному вебсайті Сумської міської ради електронні поштові адреси депутатів Сумської міської ради, посадових осіб місцевого самоврядування з метою регулярного отримання запитань та пропозицій жителів Сумської міської територіальної громади, організовують відеозустрічі для безпосереднього спілкування жителів громади з посадовими особами органів місцевого самоврядування, формують на офіційному вебсайті Сумської міської ради реєстр чинних нормативних актів, створюють доступну, зручну та дієву пошукову систему.

Стаття 31. Участь у мирних зібраннях
1. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право відповідно до Конституції України збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи, маніфестації, демонстрації, майдани.
Мирні зібрання спрямовані на реалізацію жителями Сумської міської територіальної громади права на свободу думки і слова, на вільне поширення своїх поглядів і переконань, привернення уваги до актуальних проблем як жителів, так і громади в цілому тощо.
2. Про мету, час і місце проведення мирних зібрань їх організатори завчасно сповіщають органи місцевого самоврядування.
3. Під час проведення мирних зібрань органи місцевого самоврядування Сумської міської територіальної громади здійснюють контроль за забезпеченням при їх проведенні громадської безпеки і порядку, а також організовують та забезпечують, шляхом повідомлення організаторів зібрань та/або відповідних служб, дотримання учасниками правил благоустрою, санітарних норм та правил, у разі необхідності, медичної, пожежної безпеки при проведенні таких зібрань.
4. Якщо мета мирного зібрання суперечить положенням Конституції України та інтересам національної безпеки, його проведення може спричинити порушення громадського порядку, створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, несе загрозу здоров`ю населення або правам і свободам інших людей, органи місцевого самоврядування зобов`язані звернутися до суду, який може заборонити проведення такого зібрання. За позовом органу місцевого самоврядування судом можуть бути встановлені інші обмеження права на свободу мирних зібрань (щодо місця чи часу їх проведення тощо).