РОЗДІЛ V. МУНІЦИПАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ
Стаття 38. Основні засади місцевого самоврядування Сумської міської територіальної громади
1. Сумська міська територіальна громада здійснює місцеве самоврядування відповідно до основних принципів, передбачених Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Європейською хартією місцевого самоврядування, Стратегією інновацій та доброго врядування на місцевому рівні, схваленої Комітетом міністрів Ради Європи, Керівних принципів щодо громадської участі у процесі прийняття політичних рішень Ради Європи:
- верховенства права;
- субсидіарності;
- пріоритету прав людини, культурного різноманіття та соціальної згуртованості;
- відкритості, прозорості, підзвітності та підконтрольності органів місцевого самоврядування перед територіальною громадою;
- чесного проведення виборів, представництва та участі;
- врахування громадської думки, орієнтації на консенсус;
- раціонального використання матеріальних та фінансових ресурсів;
- ефективності та результативності;
- різноманіття форм організації місцевого самоврядування;
- етичної поведінки;
- компетентності і спроможності;
- інноваційності та відкритості до змін;
- сталого розвитку та стратегічної орієнтації;
- державної підтримки і гарантій місцевого самоврядування;
- недискримінації та інклюзивності;
- судового захисту прав територіальної громади та її жителів.
Стаття 39. Правовий статус, компетенція та система Сумської міської територіальної громади як суб’єкта публічних прав
1. Сумська міська територіальна громада є первинним колективним суб’єктом місцевого самоврядування, що складається з жителів, які проживають на території Сумської міської територіальної громади та мають із нею стійкий зв'язок. Внаслідок приналежності до Сумської міської територіальної громади ці особи набувають певного обсягу прав та обов'язків, а також мають законні інтереси, які разом утворюють правовий статус сум’янина.
2. Місцеве самоврядування - це визнане і гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів Сумської міської територіальної громади - самостійно або через органи і посадові особи місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції України, законів України, цього Статуту.
3. Сумська міська територіальна громада реалізує право на місцеве самоврядування безпосередньо через місцевий референдум, вибори та інші форми прямого волевиявлення громадян, так і через: Сумську міську раду, її виконавчі органи, Сумського міського голову, органи самоорганізації населення.
4. Система місцевого самоврядування включає:
- Сумську міську територіальну громаду;
- Сумську міську раду;
- Сумського міського голову;
- Виконавчий комітет Сумської міської ради;
- департаменти, управління, відділи й інші виконавчі органи Сумської міської ради;
- органи самоорганізації населення.
5. У місті Суми за рішенням територіальної громади або Сумської міської ради відповідно до законодавства України можуть створюватися районні в місті ради.
Стаття 40. Сумська міська рада
1. Сумська міська рада є представницьким і нормотворчим органом місцевого самоврядування у Сумській міській територіальній громаді, який здійснює від імені та в інтересах територіальної громади функції та повноваження місцевого самоврядування.
2. Сумська міська рада складається з депутатів, обраних у порядку, встановленому Конституцією та Законами України. Порядок формування та організації діяльності, загальний склад (чисельність депутатів) Сумської міської ради визначаються чинним законодавством, Регламентом роботи Сумської міської ради, іншими нормативними актами.
3. Строк повноважень Сумської міської ради визначається Конституцією та законами України. Дострокове припинення повноважень Сумської міської ради може бути здійснене у випадках і у порядку, визначеному Конституцією та законами України.
4. Сумська міська рада є юридичною особою відповідно до законодавства України.
Стаття 41. Забезпечення роботи Сумської міської ради
1. Сумська міська рада створює робочі органи ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду й підготовки питань, які належать до її відання, проєктів рішень Сумської міської ради, здійснення контролю за виконанням рішень ради (постійні комісії ради) та для здійснення контролю з конкретно визначених Сумською міською радою питань, що належать до повноважень органів місцевого самоврядування (тимчасові контрольні комісії ради тощо).
2. Перелік та функціональна спрямованість постійних комісій, порядок їх формування та права визначаються Регламентом роботи Сумської міської ради та Положенням про постійні комісії Сумської міської ради, які затверджує Сумська міська рада.
3. Витрати на забезпечення діяльності Сумської міської ради передбачаються у бюджеті Сумської міської територіальної громади.
4. Регламент роботи Сумської міської ради затверджується Сумською міською радою.
Стаття 42. Сумський міський голова
1. Сумський міський голова є головною посадовою особою Сумської міської територіальної громади, який представляє її інтереси, обирається на визначений Конституцією та законами України строк та здійснює свої повноваження на постійній основі.
Сумський міський голова очолює Виконавчий комітет Сумської міської ради, головує на засіданнях Сумської міської ради.
Розподіл обов’язків між Сумським міським головою, секретарем Сумської міської ради та заступниками міського голови здійснюється згідно з розпорядженням Сумського міського голови.
2. Сумський міський голова має право розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, законами України, рішеннями Сумської міської ради та іншими актами законодавства до його повноважень, і несе персональну відповідальність за їх реалізацію.
3. Сумський міський голова здійснює повноваження місцевого самоврядування відповідно до чинного законодавства України.
4. На Сумського міського голову поширюються повноваження і гарантії депутатів Сумської міської ради, передбачені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», якщо інше не встановлено законом.
5. При здійсненні наданих повноважень Сумський міський голова підзвітний, підконтрольний і відповідальний перед територіальною громадою, відповідальний перед Сумською міською радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади також підконтрольний відповідним органам виконавчої влади.
6. Сумський міський голова представляє Сумську міську територіальну громаду, Сумську міську раду та її Виконавчий комітет у відносинах з державними органами.
7. Сумський міський голова звітує про свою роботу перед Сумською міською територіальною громадою у встановленому законом порядку.
8. Сумський міський голова звітує про роботу виконавчих органів Сумської міської ради на пленарному засіданні Сумської міської ради на вимогу не менше як половини депутатів від загального складу Сумської міської ради в будь-який визначений ними строк, але не раніше наступної чергової сесії.
9. Сумський міський голова в межах своєї компетенції видає розпорядження, надає доручення.
10. Сумський міський голова має регалії та атрибути, Положення про які затверджується Сумською міською радою.
11. У разі дострокового припинення повноважень Сумського міського голови, неможливості виконання ним своїх повноважень, повноваження Сумського міського голови здійснює секретар Сумської міської ради.
12. Порядок обрання, діяльність, повноваження Сумського міського голови визначаються Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», законодавством про вибори, іншими законами.
Стаття 43. Староста
1. Староста є посадовою особою місцевого самоврядування, що затверджується Сумською міською радою на строк її повноважень за пропозицією Сумського міського голови, що вноситься за результатами громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю), проведеного у межах відповідного старостинського округу.
Порядок організації роботи старости визначається чинним законодавством та Положенням про старосту, затвердженим Сумською міською радою.
2. При здійсненні наданих повноважень староста є відповідальний і підзвітний Сумській міській раді та підконтрольний Сумському міському голові. Староста не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед Сумською міською радою, жителями старостинського округу, а на вимогу не менш як третини депутатів - у визначений Сумською міською радою термін.
3. Староста працює на постійній основі в апараті Сумської міської ради та її виконавчого комітету, а в разі обрання членом цього виконавчого комітету - у виконавчому комітеті Сумської міської ради.
Стаття 44. Виконавчі органи місцевого самоврядування Сумської міської територіальної громади
1. Виконавчими органами місцевого самоврядування та Сумської міської ради є її Виконавчий комітет, департаменти, управління, відділи та інші створені Сумської міською радою виконавчі органи.
2. Сумська міська рада в межах затвердженої нею структури та загальної чисельності штатів може створювати департаменти, управління, відділи та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів Сумської міської ради. Діяльність виконавчих органів Сумської міської ради здійснюється відповідно до Положень про департаменти, управління, відділи та інші виконавчі органи Сумської міської ради, які затверджує Сумська міська рада. Реорганізація та ліквідація департаментів, управлінь, відділів та інших виконавчих органів, окрім Виконавчого комітету Сумської міської ради, відбувається за рішенням Сумської міської ради.
3. Сумська міська рада може прийняти рішення про розмежування повноважень між Виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами Сумської міської ради та Сумським міським головою (у тому числі з метою забезпечення надання адміністративних послуг у строк, визначений законом) у межах повноважень, наданих законами України виконавчим органам Сумської міської ради.
На офіційному вебсайті Сумської міської ради розміщується та постійно оновлюється інформація про повноваження органів місцевого самоврядування.
4. Виконавчі органи Сумської міської ради, залежно від об’єму покладених на них виконавчих функцій і повноважень, створюються зі статусом юридичної особи або без такого. Організаційне, кадрове та матеріальне забезпечення функціонування виконавчих органів Сумської міської ради, які не є юридичними особами, покладається на Виконавчий комітет Сумської міської ради.
Стаття 45. Виконавчий комітет Сумської міської ради
1. Виконавчий комітет Сумської міської ради (далі – Виконавчий комітет) є виконавчим органом місцевого самоврядування та Сумської міської ради із статусом, визначеним Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
2. Виконавчий комітет створюється Сумської міською радою на строк її повноважень. Очолює Виконавчий комітет Сумський міський голова. Порядок створення, діяльності та розпуску Виконавчого комітету Сумської міської ради визначається чинним законодавством, Регламентом роботи Сумської міської ради і Регламентом роботи виконавчих органів Сумської міської ради. Повноваження Виконавчого комітету Сумської міської ради визначаються чинним законодавством України.
3. До складу Виконавчого комітету входять: Сумський міський голова, секретар Сумської міської ради, перший заступник міського голови, заступники міського голови, керуючий справами Виконавчого комітету Сумської міської ради, керівники відділів, управлінь та інших виконавчих органів Сумської міської ради, інші особи.
4. Після закінчення строку повноважень Сумської міської ради, а також у випадку дострокового припинення її повноважень, Виконавчий комітет Сумської міської ради здійснює свої повноваження до сформування нового складу Виконавчого комітету.
5. Основною формою роботи Виконавчого комітету Сумської міської ради є його засідання, що скликаються в порядку, передбаченому законом, і є правомочними, якщо в них беруть участь більше половини від загального складу Виконавчого комітету.
6. Виконавчий комітет Сумської міської ради в межах своїх повноважень приймає рішення більшістю голосів від загального складу Виконавчого комітету, що підписуються Сумським міським головою, а в разі його відсутності - головуючим на засіданні.
7. У разі незгоди Сумського міського голови з рішенням Виконавчого комітету він може у п'ятиденний строк з моменту його прийняття зупинити дію цього рішення своїм розпорядженням і винести це питання на розгляд чергової сесії Сумської міської ради.
8. Рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані Сумської міською радою.
9. Виконавчий комітет Сумської міської ради має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, департаментів, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.
Стаття 46. Департаменти, управління, відділи та інші виконавчі органи Сумської міської ради
1. Сумська міська рада у межах затвердженої нею структури і штатів може створювати департаменти, управління, відділи та інші виконавчі органи для здійснення визначених Законами України функцій і повноважень місцевого самоврядування.
2. Департаменти, управління, відділи та інші виконавчі органи ради підзвітні та підконтрольні Сумської міській раді, підпорядковані Виконавчому комітету Сумської міської ради, Сумському міському голові.
3. Керівники департаментів, управлінь, відділів та інших виконавчих органів Сумської міської ради та їх заступники призначаються на посаду і звільняються з посади Сумським міським головою.
Працівники департаментів, управлінь, відділів та інших виконавчих органів Сумської міської ради, без статусу юридичної особи, призначаються на посаду і звільняються з посади Сумським міським головою, а ті, які мають статус юридичної особи, призначаються на посаду та звільняються з посади керівником відповідного виконавчого органу Сумської міської ради.
4. Положення про департаменти, управління, відділи та інші виконавчі органи затверджуються Сумською міською радою.
5. Правовий статус посадової особи, порядок і умови проходження служби в органах місцевого самоврядування визначаються Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Стаття 47. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування
1. Органи місцевого самоврядування у межах своїх повноважень приймають нормативні та інші акти у формі:
1) Сумська міська рада – рішень;
2) Сумський міський голова – розпоряджень, доручень;
3) Виконавчий комітет Сумської міської ради – рішень;
4) керівники департаментів, управлінь, відділів, інших виконавчих органів – наказів, доручень тощо.
2. Акти Сумської міської ради, Сумського міського голови, Виконавчого комітету Сумської міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, суб’єктами господарювання, установами, організаціями та закладами, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають або перебувають на території Сумської міської територіальної громади.
3. Нормативні акти органів місцевого самоврядування доводяться до відома населення і набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо цими актами не встановлено більш пізній строк уведення у дію.
Статут підлягає офіційному оприлюдненню в друкованих медіа, визначених відповідним рішенням Сумської міської ради.
Проєкти нормативних актів, рішень Сумської міської ради та її виконавчих органів підлягають оприлюдненню у порядку та строки, встановлені чинними нормативними актами.
4. Акти органів місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або Законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
5. Кожен житель Сумської міської територіальної громади має право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, на відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
6. Шкода, заподіяна фізичним та юридичним особам у результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, відшкодовується коштом бюджету Сумської міської територіальної громади у порядку, встановленому законом.
Стаття 48. Вивчення громадської думки
1. З метою виявлення позиції жителів Сумської міської територіальної громади під час вирішення важливих питань життя громади може проводитися вивчення громадської думки шляхом:
1) консультативного опитування;
2) проведення соціологічних досліджень та спостережень (опитування, анкетування, контент-аналіз інформаційних матеріалів, фокус-групи, опитування на офіційному вебсайті Сумської міської ради, у соціальних мережах інтернету тощо);
3) створення телефонних «гарячих ліній», проведення моніторингу коментарів, відгуків, інтерв’ю, інших матеріалів у друкованих та електронних медіа для визначення позиції різних соціальних груп населення та зацікавлених сторін;
4) опрацювання та узагальнення висловлених у зверненнях громадян, у тому числі петицій, пропозицій та зауважень з питання, що потребує вивчення громадської думки;
5) інші форми.
2. Рішення про проведення консультативного опитування приймається Сумською міською радою, в якому визначається порядок підготовки консультативного опитування, територія охоплення, строки проведення, використання результатів у подальшій роботі органів місцевого самоврядування та інші питання.
3. Для організації вивчення громадської думки, з метою отримання об'єктивної та достовірної інформації, органи місцевого самоврядування можуть відповідно до законодавства укладати договори з дослідницькими організаціями, фахівцями, експертами, інститутами громадянського суспільства про проведення на умовах відкритого конкурсу фахових, наукових соціологічних досліджень, спостережень, експрес-аналізу пропозицій різних соціальних груп населення та зацікавлених сторін.
4. Результати вивчення громадської думки можуть оприлюднюватися в медіа, на офіційному вебсайті Сумської міської ради, мають рекомендаційний характер та враховуються органами місцевого самоврядування при прийнятті відповідних рішень.
Стаття 49. Конфлікт інтересів у Сумській міській раді та виконавчих органах Сумської міської ради
1. Конфлікт інтересів – це ситуація, коли рішення, що приймаються Сумською міською радою, Виконавчим комітетом Сумської міської ради, посадовою особою місцевого самоврядування, може мати наслідки для приватного інтересу суб’єкта (одного із суб’єктів) прийняття рішення (Сумського міського голови, депутата Сумської міської ради, посадових осіб місцевого самоврядування, членів Виконавчого комітету Сумської міської ради), його родичів, коло яких визначено законом.
2. У разі, якщо на розгляд сесії Сумської міської ради або виконавчих органів Сумської міської ради винесене питання, яке породжує у Сумського міського голови, депутатів Сумської міської ради, посадових осіб місцевого самоврядування конфлікт інтересів, ці особи зобов’язані повідомити про цей конфлікт інтересів.
3. Напередодні голосування за рішення, яке має ознаки конфлікту інтересів, особа, якої безпосередньо стосуються наслідки цього рішення, повідомляє про це у письмовій формі Сумську міську раду, Виконавчий комітет Сумської міської ради.
Відповідне повідомлення зачитується головуючим на засіданні перед голосуванням за вищезгадане рішення.
4. Письмова заява про наявність конфлікту інтересів оголошується на засіданні і долучається до протоколу засідання.
5. Повідомлення про конфлікт інтересів не несе будь-яких правових наслідків при прийнятті рішення сесією Сумської міської ради або Виконавчим комітетом Сумської міської ради.
6. Посадова особа місцевого самоврядування зобов’язана негайно письмово повідомити безпосереднього керівника та керівника виконавчого органу Сумської міської ради про виникнення у неї під час здійснення повноважень чи в інших посадових осіб місцевого самоврядування конфлікту інтересів або про наявність ознак корупційного правопорушення чи правопорушення, пов’язаного з корупцією.
Стаття 50. Етика поведінки депутатів Сумської міської ради
1. Депутати Сумської міської ради зобов’язані у своїй діяльності дотримуватись правил етичної поведінки, зокрема і таких правил депутатської етики:
1.1. Керуватися інтересами Сумської міської територіальної громади, не використовувати права депутата в особистих інтересах чи у корисливих цілях.
1.2. З повагою ставитися до честі та гідності жителів Сумської міської територіальної громади, колег депутатів, посадових осіб місцевого самоврядування, будь-яких інших осіб.
1.3. Утримуватися від дій, заяв та вчинків, що шкодять Сумській міській територіальній громаді.
1.4. Керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності та толерантності.
1.5. Не вживати публічно висловлювань, що можуть трактуватися як образа.
1.6. Використовувати у публічних виступах виключно достовірні та перевірені відомості стосовно органів державної влади, органів місцевого самоврядування Сумської міської територіальної громади, громадських об’єднань, юридичних осіб, посадових чи службових осіб, депутатських фракцій чи груп Сумської міської ради, окремих депутатів Сумської міської ради чи жителів Сумської міської територіальної громади.
1.7. Не вчиняти умисних дій, спрямованих на унеможливлення роботи Сумської міської ради, пленарних засідань та засідань робочих органів Сумської міської ради.
1.8. Не приймати будь-яких гонорарів, подарунків, не отримувати винагород безпосередньо чи опосередковано за дії, пов’язані зі здійсненням ними депутатських повноважень.
2. У випадку порушення правил депутатської етики депутатом Сумської міської ради це питання розглядається на засіданні постійної комісії Сумської міської ради, яка займається питаннями депутатської етики, за письмовою заявою Сумського міського голови, секретаря Сумської міської ради головуючого на засіданні ради, керівника депутатської фракції чи групи, голови постійної комісії або не менше 7 депутатів Сумської міської ради або не менше як 7 жителів Сумської міської територіальної громади.
3. За результатами розгляду питання про порушення правил депутатської етики депутатом Сумської міської ради, на яке він обов’язково запрошується, постійна комісія має право застосувати до депутата-порушника один або одночасно кілька таких заходів впливу:
3.1. попередження із занесенням до протоколу засідання постійної комісії;
3.2. інформування громадськості про порушення депутатом Сумської міської ради правил депутатської етики та про заходи впливу щодо нього шляхом розміщення відповідного повідомлення на офіційному вебсайті Сумської міської ради;
3.3. оголошення на сесії Сумської міської ради про порушення депутатом Сумської міської ради правил депутатської етики.
4. З метою посилення контролю за дотриманням правил етичної поведінки Сумська міська рада може запроваджувати спеціальні вимоги до депутатів Сумської міської ради.
Стаття 51. Етика поведінки посадових осіб місцевого самоврядування
1. Посадові особи місцевого самоврядування у своїй діяльності та під час виконання своїх посадових обов’язків зобов’язані дотримуватись правил етичної поведінки, зокрема:
1.1. неухильно дотримуватись загальновизнаних етичних норм поведінки, бути доброзичливими та ввічливими, дотримуватись високої культури спілкування, з повагою ставитись до прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, об’єднань громадян, інших юридичних осіб.
1.2. своєю поведінкою мають зміцнювати авторитет служби в органах місцевого самоврядування, а також позитивну репутацію органів місцевого самоврядування. Під час виконання своїх посадових обов’язків повинні проявляти стриманість у разі критики чи образ з боку громадян, зауважувати щодо неприйнятності такої поведінки і необхідності дотримання норм ввічливого спілкування.
1.3. у тому числі в поза робочий час, утримуватися від поширення інформації, зокрема розміщення коментарів на вебсайтах і у соціальних мережах, що можуть завдати шкоди репутації органів місцевого самоврядування.
1.4. виконувати їх якнайкраще, чесно і неупереджено, незважаючи на особисті ідеологічні, релігійні або інші погляди, не надавати будь-яких переваг та не виявляти прихильність до окремих фізичних чи юридичних осіб, громадських, політичних, релігійних організацій, а також не допускати ухилення від прийняття рішень та відповідальності за свої дії (бездіяльність) та рішення.
2. Посадова особа місцевого самоврядування зобов’язана діяти доброчесно, а саме:
2.1. спрямовувати свої дії на захист публічних інтересів та недопущення конфлікту між приватними та публічними інтересами, уникати виникнення реального та потенційного конфлікту інтересів у своїй діяльності;
2.2. не використовувати службове становище в приватних інтересах чи в неправомірних приватних інтересах інших осіб, у тому числі не використовувати свій статус та інформацію про місце роботи з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб;
2.3. не розголошувати інформацію, що стала йому (їй) відома у зв’язку з виконанням посадових обов’язків, зокрема персональні дані фізичних осіб, конфіденційну та іншу інформацію з обмеженим доступом, режим якої встановлено законами України, крім випадків, установлених законом.
3. Посадові особи місцевого самоврядування повинні використовувати своє службове становище, ресурси держави та територіальної громади (рухоме та нерухоме майно, кошти, службову інформацію, технології, інтелектуальну власність, робочий час, репутацію тощо) виключно для виконання своїх посадових обов’язків і доручень керівників, наданих на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України.
4. Керівник органу місцевого самоврядування чи його структурного підрозділу у разі виявлення чи отримання повідомлення про порушення правил етичної поведінки посадових осіб місцевого самоврядування в межах своєї компетенції відповідно до законодавства зобов’язані вжити заходів щодо припинення виявленого порушення, усунення його наслідків та притягнення винних осіб до дисциплінарної відповідальності, а у випадках виявлення ознак кримінального або адміністративного правопорушення також поінформувати спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.
5. З метою посилення контролю за дотриманням правил етичної поведінки Сумська міська рада може запроваджувати спеціальні вимоги до посадових осіб місцевого самоврядування.
Стаття 52. Служба в органах місцевого самоврядування
1. Служба в органах місцевого самоврядування Сумської міської територіальної громади – це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
2. Посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються Сумською міською радою; посади, на які особи призначаються міським головою на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
3. Право на службу в органах місцевого самоврядування мають громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, терміну проживання на відповідній території.
На посаду можуть бути призначені особи, які мають відповідну освіту і професійну підготовку, володіють державною мовою відповідно до рівня.
Стаття 53. Планування кар’єри посадової особи органів місцевого самоврядування
1. В органах місцевого самоврядування Сумської міської територіальної громади здійснюється планування кар’єри осіб, що займають посади в органах місцевого самоврядування.
2. Планування кар’єри посадовця може включати направлення на навчання у вищі навчальні заклади за магістерськими програмами відповідно до компетенції, підвищення кваліфікації, стажування в органах місцевого самоврядування та комунальних підприємствах, ротацію службовця в межах одного управлінського рівня тощо.
3. Підвищення кваліфікації посадовця здійснюється у рамках відповідних програм, а також у інших формах, передбачених законодавством України.
4. План кар’єри посадовця затверджується розпорядженням Сумського міського голови за поданням виконавчого органу Сумської міської ради з питань кадрової служби.
Стаття 54. Контрольні процедури в органах місцевого самоврядування територіальної громади
1. В органах місцевого самоврядування Сумської міської територіальної громади створюється система неперервного контролю за діяльністю посадових осіб місцевого самоврядування.
2. Контроль за діяльністю посадовців передбачає аналіз діяльності посадовця в частині виконання ним своїх посадових обов’язків, виконання вимог антикорупційного законодавства України, дотримання етики поведінки посадової особи місцевого самоврядування.
3. У ході контрольної діяльності, Сумський міський голова може приймати рішення про проведення службового розслідування за фактом, виявленим у ході перевірки.
4. В органах місцевого самоврядування здійснюється щорічна оцінка діяльності посадових осіб.
5. У порядку, встановленому законодавством України, здійснюється атестація посадових осіб місцевого самоврядування. При атестації враховуються результати щорічних оцінок діяльності, рівень виконання посадовою особою своїх функцій та повноважень.
Стаття 55. Дисциплінарна відповідальність посадових осіб органів місцевого самоврядування, керівників комунальних підприємств (установ, організацій)
1. Сумський міський голова, керівники виконавчих органів, які є юридичними особами, у межах компетенції, на підставах і у порядку, встановленому законодавством, приймають рішення про притягнення винних посадових осіб органів місцевого самоврядування, керівників комунальних підприємств (установ, організацій) до дисциплінарної відповідальності.