Сумська міська територіальна громада (тестова версія сайту)

Сумська область, Сумський район

РОЗДІЛ VIІІ. ЗАСАДИ РОЗВИТКУ СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ Ст.68-80

Стаття 68. Основні засади функціонування і розвитку громади
1. Основними засадами функціонування і розвитку Сумської міської територіальної громади, що реалізується всіма суб’єктами місцевого самоврядування, є:
1) забезпечення збалансованого соціального, економічного, культурного розвитку громади та дотримання екологічних вимог;
2) безпосередня участь у здійсненні місцевого самоврядування в різноманітних формах участі в управлінні місцевими справами, передбачених законами України, цим Статутом;
3) створення кожному жителю безпечних для здоров’я умов життя, охорона довкілля, оптимізація використання комунальних ресурсів з урахуванням стратегічних інтересів громади, забезпечення сталого енергетичного розвитку Сумської міської територіальної громади.
4) підтримка й модернізація комунальних юридичних осіб, які надають публічні послуги населенню, з метою забезпечення:

  • користувачів цілодобово якісною питною водою, забезпечення цілодобово холодною і гарячою водою, приведення у відповідність до європейських стандартів відведення стічних вод та очистку стічних вод;
  • діяльності ефективної системи електро-, газо- та теплопостачання;
  • належним транспортним сполученням – як внутрішнім, так і зовнішнім;
  • розгалуженості і якості доріг;
  • освітленості вулиць і будинків у темну пору доби;
  • ефективної системи прибирання та вивезення сміття (відходів) з вулиць, прибудинкових територій та під’їздів багатоквартирних будинків;
  • доступність мобільного зв’язку;
  • доступність інтернету;

5) створення конкурентоспроможної економіки громади, умов для покращення демографічних показників, працевлаштування жителів та їх матеріально–фінансового добробуту, забезпечення права на гідне і заможне життя;
6) складання прогнозу бюджету громади - документу середньострокового бюджетного планування, що визначає показники бюджету громади на середньостроковий період;
7) стимулювання розробки та впровадження проєктів утворення підприємств з високою додатковою вартістю;
8) створення ефективної системи безпеки громадян – попередження і боротьби зі злочинністю, забезпечення тиші на вулицях та у житлових будинках у період відпочинку громадян, захист від надзвичайних ситуацій;
9) забезпечення доступності та якості медичних, освітніх та інших публічних послуг;
10) задоволення духовних та культурних потреб жителів, забезпечення населення всіх вікових категорій місцями для відпочинку і дозвілля, налагодження розгалуженої системи закладів культури, мистецтв, спорту, дбайливе ставлення до об’єктів культурної спадщини;
11) надання додатково до державних гарантій соціальної підтримки сім’ям, дітям, молоді, особам з особливими потребами, особам, які опинилися в складних життєвих обставинах, та іншим категоріям осіб;
12) забезпечення належного санітарного стану, благоустрою та озеленення, гуманного утримання тварин;
13) раціональна забудова територій, гармонійний розвиток архітектури, формування естетичного зовнішнього вигляду населених пунктів громади;
14) забезпечення реалізації передбаченого законодавством права жителів громади на житло та отримання житлово-комунальних послуг належної якості;
15) забезпечення розвитку соціальної, інженерної та транспортної інфраструктури, належного транспортного, торговельного і побутового обслуговування;
16) впровадження сучасних інформаційних технологій у систему управління та інші сфери життєдіяльності громади, підвищення цифрової грамотності жителів, оперативне та повне задоволення потреб громади в об’єктивній, комплексній і достовірній інформації;
17) розвиток доброчинності, меценатства, волонтерської та іншої благодійної і соціально важливої діяльності;
18) збереження та примноження добросусідських відносин з іншими територіальними громадами України, налагодження дружніх, партнерських зв’язків з муніципалітетами міст іноземних держав, дипломатичними та консульськими установами іноземних держав в Україні та дипломатичними місіями України за кордоном, міжнародними організаціями, іншими закордонними суб'єктами;
19) розвиток культури підприємництва;
20) впровадження конкурентоздатної туристичної інфраструктури;
21) відстоювання інтересів Сумської міської територіальної громади.

Стаття 69. Планування розвитку
1. Планування розвитку Сумської міської територіальної громади ґрунтується на принципах:
1) всебічної доступності для людей: транспортної, інформаційної, інклюзивної та ментальної;
2) вирівнювання якості та стандартів життя жителів усіх територій Сумської міської територіальної громади;
3) стабілізації та поліпшення економічної, соціальної, екологічної ситуації на території громади;
4) застосування нових підходів формування системи соціального захисту жителів громади, оперативного реагування на виникнення елементів соціальної кризи;
5) забезпечення участі Сумської міської територіальної громади у процесах регіонального та державного планування;
6) збільшення потенціалу для вирішення проблем громади шляхом застосування механізмів децентралізації процесів прийняття та реалізації рішень;
7) пристосування до ринкових умов системи комунального господарства Сумської міської територіальної громади, реформування його структури та запровадження сучасних механізмів управління та розвитку об’єктів комунальної власності;
8) впровадження цифрового урядування;
9) розширення обсягів залучення наукової інформації та консультативної допомоги з визначених напрямів розвитку громади;
10) встановлення тісних ділових та культурних зв’язків з іншими територіальними громадами, містами-партнерами, дружніми містами, міжнародними організаціями, обмін досвідом та реалізація спільних проєктів.
2. Планування розвитку територіальної громади реалізується шляхом прийняття Сумською міською радою Стратегії розвитку громади (далі – Стратегія), планів її реалізації, програм економічного та соціального розвитку громади, Комплексного плану просторового розвитку території Сумської міської територіальної громади (далі – Комплексний план) та генеральних планів населених пунктів, Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату громади, Плану сталої міської мобільності громади.
3. Стратегічні та програмні документи громади розробляються відповідно до чинного законодавства України на короткостроковий, середньостроковий та довгостроковий період.
4. Програма економічного і соціального розвитку громади на короткостроковий період розробляється щороку взаємоузгоджено зі Стратегією, планами її реалізації, стратегічними документами розвитку регіону та держави.
5. У програмі економічного та соціального розвитку громади відображаються:
1) аналіз соціально-економічного розвитку громади, її населених пунктів за попередній і поточний роки, визначення основних тенденцій розвитку, їх узгодження з загальнодержавними та регіональними тенденціями розвитку;
2) характеристика основних проблем розвитку економіки громади та соціальної сфери;
3) стан використання природного, виробничого, науково-технічного та трудового потенціалу громади, екологічна ситуація на території громади;
4) цілі та пріоритети розвитку громади на плановий період та шляхи розв’язання основних соціальних, економічних проблем громади;
5) завдання та заходи з досягнення визначених цілей, встановлення термінів їхнього виконання з урахуванням фінансових та інших ресурсів громади.
6. Відстеження, опрацювання, коригування та надання пропозиції до реалізації Стратегії та Комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, Генерального плану, внесення змін, здійснюється Постійно діючою комісією з планування розвитку при Сумському міському голові у складі керівників департаментів, профільних управлінь та відділів, депутатів Сумської міської ради, представників громадськості, який затверджується розпорядженням Сумського міського голови на строк повноважень Сумської міської ради.

Стаття 70. Економіка
1. Створення сприятливого середовища для розвитку місцевого підприємництва, трудового потенціалу громади, сприяння зайнятості жителів Сумської міської територіальної громади впродовж життя відповідно до потреб ринку праці, залучення інвестиційних коштів – пріоритетний напрям місцевої економічної політики.
2. Органи місцевого самоврядування впроваджують на території Сумської міської територіальної громади єдині для всіх суб’єктів господарювання умови здійснення господарської діяльності, усувають адміністративні бар’єри для суб’єктів господарювання шляхом удосконалення нормативної бази та регуляторної діяльності, забезпечують прозору і рівну для всіх суб’єктів процедуру закупівель за бюджетні кошти, встановлюють відповідно до законодавства економічно обґрунтовані тарифи, місцеві податки, збори та орендну плату за користування об’єктами комунального майна в розмірах, що відповідають потребам громади, забезпечують економічне зростання і не створюють надмірного навантаження на їх платників, розробляють та реалізують програми підтримки підприємництва, сприяють залученню грантів, коштів інших недержавних установ, кредитів міжнародних фінансових організацій для підтримки підприємництва, забезпеченню суб’єктів господарювання кваліфікованими інформаційними послугами, створюють системи вільного доступу до отримання та обміну необхідною інформацією, організовують конференції, семінари, симпозіуми та інші заходи з питань розвитку та підтримки підприємництва.
3. З метою створення належних умов для залучення інвестицій та розвитку інвестиційної діяльності в Сумській міській територіальній громаді, визначення суб’єктів, які забезпечать найкращі умови здійснення інвестиційної діяльності, на території громади може проводитися інвестиційний конкурс. Перелік об’єктів майна комунальної власності Сумської міської територіальної громади, які можуть бути об’єктами інвестування, процедура проведення інвестиційного конкурсу та інші особливості здійснення інвестиційної діяльності в Сумській міській територіальній громаді визначаються рішеннями Сумської міської ради.
Пріоритетними в Сумській міській територіальній громаді є інвестиційні проєкти, спрямовані на створення нових робочих місць (не менше п’ятдесяти), у тому числі на які також можуть бути працевлаштовані особи з обмеженою працездатністю та розвиток соціальної інфраструктури громади (розбудова мережі закладів освіти, охорони здоров’я, спорту).
4. Органи місцевого самоврядування підтримують соціально-орієнтоване підприємництво, діяльність якого пов`язана переважно з обслуговуванням жителів громади та співпадає із стратегічними планувальними документами громади. Сумська міська рада та виконавчі органи Сумської міської ради оформлюють свої взаємовідносини з суб’єктами господарювання, що не перебувають у комунальній власності громади, на договірних засадах і залишають за собою право здійснювати координацію та контроль з питань надання цими суб’єктами соціальних послуг громаді. За рішенням Сумської міської ради можуть встановлюватися згідно з законодавством заохочення для категорії соціально-орієнтованих господарюючих суб’єктів з дотриманням вимог Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання».
5. З метою вдосконалення правового регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами та суб'єктами господарювання, недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів, недопущення втручання органів місцевого самоврядування у діяльність суб'єктів господарювання та усунення перешкод для розвитку господарської діяльності на території громади провадиться виважена регуляторна політика у сфері господарської діяльності.
Органи місцевого самоврядування у встановленому законодавством порядку залучають суб’єктів господарювання та громадськість до розробки проєктів регуляторних актів, до відкритих обговорень питань, пов’язаних з регуляторною діяльністю, готують (або переглядають) проєкти регуляторних актів, враховують вмотивовані пропозиції чи зауваження, надані до оприлюднених проєктів регуляторних актів, забезпечують участь громади в інших, визначених законом, формах здійснення державної регуляторної політики на місцевому рівні.
6. Для забезпечення жителів Сумської міської територіальної громади робочими місцями та створення умов для їх матеріально-фінансового добробуту на території громади впроваджуються програми зайнятості населення, у бюджеті Сумської міської територіальної громади можуть передбачатися кошти для залучення до праці студентської молоді, організовуються і фінансуються громадські роботи, перелік яких визначається відповідним рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради.
У рамках співпраці з підприємствами, установами, організаціями та закладами усіх форм власності органів місцевого самоврядування заохочують роботодавців до збільшення заробітної плати працівникам громади, сприяють у працевлаштуванні випускників закладів освіти, організовують інформування населення про потребу роботодавців у працівниках.
Органи місцевого самоврядування здійснюють на території громади контроль за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення в межах повноважень, визначених чинним законодавством України.

Стаття 71. Соціальний захист
1. Органи місцевого самоврядування розробляють і здійснюють програми соціального захисту окремих категорій населення, якими визначаються додаткові до встановлених законодавством гарантії щодо соціального захисту населення (осіб з інвалідністю та ветеранів війни і праці, пенсіонерів, осіб з інвалідністю з дитинства, самотніх громадян похилого віку, одиноких матерів, багатодітних і малозабезпечених сімей, сімей військовослужбовців, учасників бойових дій, членів добровольчих формувань, захисників та захисниць України, постраждалих від збройної агресії російської федерації проти України, громадян, що постраждали від аварії на Чорнобильській атомній електростанції, бездомних осіб та інших), передбачають у бюджеті Сумської міської територіальної громади відповідне фінансування цих програм.
Надання додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту зазначеним категоріям населення проводиться відповідно до положень та порядків, затверджених Сумської міською радою.
2. На території громади можуть створюватися комунальні заклади з надання соціальних послуг непрацездатним, заклади для бездомних, заклади догляду за хворими на онкологічні недуги на завершальній невиліковній стадії («хоспіси»). Органи місцевого самоврядування сприяють організації безоплатного харчування малозабезпечених громадян, залученню різних форм благодійної, гуманітарної допомоги.
3. Органи місцевого самоврядування виявляють турботу про громадян, що потребують соціального захисту, прагнуть забезпечити їм гідні умови життя.
Особам з особливими потребами гарантується можливість участі в житті громади як повноправних її учасників, задіяння в суспільних процесах та захист від дискримінації.
4. Виконавчі органи Сумської міської ради проводять моніторинг, координацію суб’єктів надання соціальних послуг, надають їм організаційну, консультативну, методичну допомогу.

Стаття 72. Медичні послуги
1. Кожен житель Сумської міської територіальної громади має право на охорону здоров`я, доступність та якість медичних послуг. Охорона здоров`я жителів Сумської міської територіальної громади забезпечується фінансуванням з Державного бюджету, бюджету Сумської міської територіальної громади відповідних програм, фондів медичного страхування, благодійних фондів та будь-яких інших джерел, не заборонених законодавством. У комунальних закладах охорони здоров`я громади медична допомога надається безоплатно в межах визначеного законом гарантованого мінімуму.
2. З метою охорони репродуктивного здоров’я населення громади, удосконалення системи планування сім’ї, створення умов безпечного материнства Сумська міська рада може приймати та реалізовувати програми у галузі збереження репродуктивного здоров’я населення Сумської міської територіальної громади, виходячи з можливостей бюджету.
3. Комунальні заклади охорони здоров’я та органи місцевого самоврядування створюють умови для впровадження новітніх електронних технологій у медичну галузь громади, зокрема забезпечують:
1) формування електронних баз даних, що складаються з інформації стосовно кожного пацієнта (реєстраційні дані, антропометричні виміри, результати медичних оглядів, обстежень, медична історія, минуле та поточне лікування тощо), з метою об’єднання всіх закладів охорони здоров’я, що належать до комунальної власності Сумської міської територіальної громади, і пацієнтів громади в єдину електронну інформаційну систему та переходу на електронне медичне документування;
2) оприлюднення та постійне оновлення на офіційному вебсайті закладу охорони здоров’я, що належить до комунальної власності Сумської міської територіальної громади, та офіційному вебсайті Сумської міської ради довідкової інформації про лікарів, які ведуть прийом у цих закладах, зокрема щодо їх спеціальності, кваліфікації, графіка та місця прийому;
3) електронну реєстраційну систему дистанційного запису через мережу Інтернет чи телефоном на прийом до лікаря в будь-якому закладі охорони здоров’я, що належить до комунальної власності Сумської міської територіальної громади.
4. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право створювати на добровільних засадах громадські організації (лікарняні каси), основною метою яких є додаткове фінансування різних форм медичної допомоги, що надається їхнім членам.
5. Сумська міська рада може створювати страхові товариства комунальної форми власності, які здійснюють медичне страхування громадян.

Стаття 73. Охорона дитинства і підтримка молоді
1. Діяльність органів місцевого самоврядування спрямовується на охорону сім’ї, створення умов для її зміцнення, а також забезпечення пріоритету сімейного виховання.
Органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених законом:
1) забезпечують розвиток мережі закладів освіти, закладів охорони здоров’я, соціального захисту, спеціальних закладів для дітей з вадами розвитку, позашкільних закладів освіти, діяльність яких спрямована на організацію дозвілля, відпочинку і оздоровлення дітей, зміцнення матеріально-технічної бази цих закладів;
2) вирішують питання щодо забезпечення прав дітей, встановлення опіки і піклування, створення інших передбачених законодавством умов для виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів дітей;
3) організовують безкоштовне харчування визначених законодавством та рішеннями Сумської міської ради категорій дітей;
4) забезпечують безоплатними підручниками всіх здобувачів повної загальної середньої освіти;
5) надають підтримку дитячо – підлітковим клубам за місцем проживання, гурткам, позашкільним закладам освіти, спеціальним дитячим закладам культури, дитячо-юнацьким спортивним школам, молодіжним клубам, дитячим організаціям та об’єднанням, сприяють розвитку різних форм змістовного дозвілля дітей і молоді;
6) заохочують і підтримують благодійницьку діяльність щодо дітей.
2. Органи місцевого самоврядування забезпечують у межах Сумської міської територіальної громади пільговий проїзд у міському комунальному пасажирському транспорті загального користування (крім таксі) учнів закладів загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, студентів (курсантів невійськових) закладів фахової передвищої та вищої освіти у визначених ними порядку та розмірах.
3. Органи місцевого самоврядування впроваджують механізми договорів соціального партнерства з інститутами громадянського суспільства у сфері роботи з дітьми і молоддю громади, сприяють функціонуванню і розвитку молодіжного житлового кредитування, залучають кошти бюджету Сумської міської територіальної громади, а також кошти з інших джерел для підтримки обдарованих дітей та молоді.
4. Громада приділяє велику увагу патріотичному вихованню дітей і молоді. Органи місцевого самоврядування регулярно проводять масові заходи, що пропагують любов до України та рідного краю, організовують вивчення в школах історії рідного населеного пункту.

Стаття 74. Освіта і наука
1. На території Сумської міської територіальної громади забезпечується право на доступність і безоплатність здобуття дошкільної, повної загальної середньої освіти в комунальних закладах освіти та право на здобуття позашкільної освіти.
2. Органи місцевого самоврядування розробляють і реалізують програми розвитку різних видів освіти на території громади, забезпечують відповідно до закону належне фінансування, утримання та розвиток комунальних закладів освіти, сприяють співпраці між закладами освіти комунальної власності та підприємствами, установами, організаціями, закладами незалежно від форм власності, суб’єктами господарювання в частині надання комунальним закладам освіти фінансової підтримки.
3. Органи місцевого самоврядування підтримують обдаровану учнівську молодь, у тому числі шляхом встановлення іменних стипендій для учнів закладів загальної середньої освіти Сумської міської територіальної громади, що мають високі здобутки в навчанні; нагороджують спеціальними призами переможців міжнародних, всеукраїнських, обласних, місцевих олімпіад, конкурсів, турнірів, фестивалів, змагань, спартакіад та інших заходів, що проводяться серед здобувачів освіти.
4. З метою морального та матеріального заохочення обдарованих дітей, учнівської молоді, переможцям олімпіад, турнірів, конкурсів призначається стипендія Сумського міського голови.
5. Щорічно органи місцевого самоврядування організовують серед учнів випускних класів загальноосвітніх комунальних закладів громади І та ІІ етапи Всеукраїнських учнівських олімпіад з таких предметів: українська мова та література, трудове навчання, інформатика, історія, англійська мова, біологія, географія правознавство, німецька мова, французька мова, фізика, математика, екологія, хімія, інформаційні технології, астрономія.
6. Органи місцевого самоврядування у межах своїх повноважень підтримують розвиток науки, створюють умови для реалізації інтелектуального потенціалу жителів Сумської міської територіальної громади у сфері наукової і науково-технічної діяльності, забезпечують використання досягнень вітчизняної та світової науки і техніки для задоволення соціальних, економічних, культурних та інших потреб громади, сприяють популяризації сучасних досягнень науки, техніки і новітніх технологій, активізації наукового життя громади, залученню молоді до наукової роботи.
7. Органи місцевого самоврядування забезпечують розвиток системи позашкільної освіти для дітей та молоді.

Стаття 75. Культурний розвиток особистості та змістовне дозвілля
1. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право на створення належних умов для літературної, художньої, наукової і технічної творчості, різних видів інтелектуальної діяльності.
2. Органи місцевого самоврядування підтримують заклади культури комунальної форми власності Сумської міської територіальної громади.
3. Органи місцевого самоврядування сприяють впровадженню Днів відкритих дверей у музеях, бібліотеках, філармоніях, театрах, галереях, інших закладах культури та мистецтв, коли кожен житель Сумської міської територіальної громади може безоплатно долучитися до культурних здобутків свого регіону, Української держави та інших країн світу, ознайомитися з діяльністю вказаних закладів, взяти участь в екскурсіях, акціях, презентаціях та інших заходах, які проводитимуться на базі закладів культури та мистецтв.
4. На території громади проводяться регулярні загальнодоступні культурно-розважальні заходи під «відкритим небом» для різних вікових груп населення, традиційні концерти духової музики в Альтанці за участі як музикантів Сумщини, так і інших регіонів, та інші заходи.
5. В Сумській міській територіальній громаді створюються умови для розвитку осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесел, для розвитку мережі початкових спеціалізованих мистецьких освітніх закладів (мистецьких шкіл: музичних, художніх, хореографічних, хорових, шкіл мистецтв та інших).
6. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право на вільний доступ до інформації, знань, цінностей національної і світової культури, науки та освіти, що зберігаються у фондах бібліотек громади, право на належне бібліотечне обслуговування, яке може бути у формі абонемента, системи читальних залів, дистанційного обслуговування засобами телекомунікації, бібліотечних пунктів, пересувних бібліотек та мають право вільного вибору бібліотек відповідно до своїх потреб. Основні бібліотечні послуги в бібліотеках комунальної власності безкоштовні.
Органи місцевого самоврядування забезпечують функціонування бібліотек, що знаходяться в комунальній власності громади, підтримують впровадження в бібліотечну справу сучасних інформаційних технологій.
Користувачі бібліотек зобов`язані дотримуватися правил користування бібліотекою, замінювати втрачені (ушкоджені) документи, одержані з фондів бібліотек, рівноцінними або відшкодовувати їх ринкову вартість.
7. Органи місцевого самоврядування створюють належні умови для відпочинку жителів громади та гостей, забезпечують благоустрій місць масового відпочинку (парків, скверів, пішохідних вулиць, пляжів, дитячих майданчиків тощо), сприяють роботі і розширенню мережі культурно-освітніх закладів, можуть виступати ініціатором і організатором проведення загальноміських, всеукраїнських та міжнародних свят, фестивалів, конкурсів, концертних програм, виставок, спортивних змагань та інших культурно-мистецьких та видовищних заходів.
8. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право для задоволення своїх культурних, наукових та освітніх потреб користуватися об`єктами культурної спадщини, розташованими на території громади. Відновлення та збереження пам`яток культурної спадщини є обов`язком Сумської міської територіальної громади та органів місцевого самоврядування. Жителі Сумської міської територіальної громади зобов`язані дбайливо ставитися до культурних цінностей свого та інших народів, не чинити шкоди об`єктам культурної спадщини.
9. З метою розвитку туризму на території громади органи місцевого самоврядування забезпечують функціонування єдиного туристичного порталу, створення туристичного інформаційного центру, школи амбасадорів, підтримку та організацію співпраці з готельним, ресторанним та туристичним бізнесом та інші заходи, які визначаються відповідними цільовими програмами.

Стаття 76. Фізична культура і спорт
1. Органи місцевого самоврядування створюють умови для фізкультурно-оздоровчої діяльності за місцем проживання та відпочинку громадян, безперервності та послідовності занять фізичною культурою і спортом населенням різних вікових груп; усебічно сприяють розвитку масового спорту, заохочуючи та підтримуючи діяльність різноманітних закладів фізичної культури і спорту, співпрацюючи з відповідними громадськими організаціями фізкультурно-спортивної спрямованості та іншими закладами фізичної культури і спорту; забезпечують різноманітність та високу якість фізкультурно-спортивних послуг на території Сумської міської територіальної громади; гарантують надання в порядку, передбаченому чинним законодавством, фізкультурно-оздоровчих послуг окремим категоріям громадян, зокрема особам з інвалідністю і дітям, у тому числі дітям-сиротам та дітям, що залишилися без піклування батьків, дітям з багатодітних та малозабезпечених сімей, особам з інвалідністю з дитинства.
2. Місцева політика у сфері фізичної культури та спорту зорієнтована на впровадження сучасних міжнародних стандартів у цю сферу, на поєднання вітчизняних традицій і досягнень зі світовим досвідом, на формування позитивного спортивного іміджу громади та перетворення її адміністративного центру на один зі спортивних центрів України. Для цього створюється відповідна інфраструктура, необхідна для розвитку спорту вищих досягнень, проведення всеукраїнських та міжнародних змагань найвищого рівня, навчально-тренувального процесу національних збірних команд України.
3. Органи місцевого самоврядування наданням фінансової підтримки заохочують спортсменів Сумської міської територіальної громади, що досягли найвищих спортивних результатів у міжнародних змаганнях та сприяли підвищенню міжнародного авторитету України. За видатні спортивні досягнення і значний внесок у розвиток фізичної культури та спорту можуть призначатися стипендії міського голови провідним спортсменам та персональні премії міського голови кращим тренерам, також вони можуть нагороджуватися почесними званнями та відзнаками громади.

Стаття 77. Охорона довкілля, природних ресурсів та сталий енергетичний розвиток
1. Органи місцевого самоврядування забезпечують кожному право на:
1) участь в обговоренні та внесенні пропозицій до проєктів нормативних актів, матеріалів щодо розміщення, будівництва і реконструкції об’єктів, які можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища, внесення пропозицій до органів місцевого самоврядування, що беруть участь в прийнятті рішень з цих питань;
2) вільний доступ до інформації про стан навколишнього природного середовища (екологічна інформація) та вільне отримання, використання, поширення та зберігання такої інформації, за винятком обмежень, встановлених законом;
3) участь у громадських обговореннях з питань впливу планованої діяльності на довкілля;
4) об`єднання жителів громади в громадські природоохоронні формування;
5) участь у розробці та здійсненні заходів щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального і комплексного використання природних ресурсів.
6) участь у процесі здійснення стратегічної екологічної оцінки.
2. На території громади забороняється спалювати сміття, сухе листя, підпалювати суху траву, експлуатувати транспортні та інші пересувні засоби і установки, що не відповідають екологічним вимогам і забруднюють повітря. Поводження з відходами рослинного походження має здійснюватися екологічно безпечними методами.
3. З метою регулювання рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на стан атмосферного повітря органи місцевого самоврядування:
1) вживають необхідні заходи для запобігання та недопущення перевищення встановлених санітарними нормами рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на середовище життєдіяльності людини;
2) затверджують програми оздоровлення атмосферного повітря за наявності підстав, визначених законодавством;
3) забезпечують поліпшення стану утримання транспортних шляхів і вуличного покриття;
4) забезпечують обмеження в’їзду автомобільного транспорту та інших транспортних засобів і установок у лікувально-оздоровчі, рекреаційні та природно-заповідні зони, місця масового відпочинку та туризму;
5) забезпечують раціональне планування та забудову територій Сумської міської територіальної громади з дотриманням нормативно визначеної відстані до транспортних шляхів;
6) забезпечують виведення з густонаселених житлових кварталів за межі населених пунктів громади транспортних підприємств, вантажного транзитного автомобільного транспорту.
4. Органи місцевого самоврядування у межах повноважень розглядають і узгоджують плани підприємств, установ, організацій, закладів, суб’єктів господарювання, здійснення яких може викликати негативні екологічні наслідки на території Сумської міської територіальної громади, погоджують поточні та перспективні плани роботи з питань охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів, забезпечують систематичне та оперативне інформування населення про стан навколишнього природного середовища.
5. Жителі Сумської міської територіальної громади зобов`язані:
1) берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища;
2) здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів;
3) не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб’єктів;
4) компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище та сплачувати штрафи за екологічні правопорушення.
6. Органи місцевого самоврядування забезпечують охорону та раціональне використання природних ресурсів громади з додержанням екологічних вимог, сприяють гарантованому законодавством використанню природних ресурсів на праві загального використання для задоволення життєвонеобхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України.
Використання природних ресурсів громади здійснюється в порядку загального і спеціального використання.
У порядку спеціального використання природних ресурсів фізичним та юридичним особам надаються у володіння, користування (оренду) природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
7. З метою сталого енергетичного розвитку громади, підвищення енергоефективності, раціонального використання енергоресурсів, альтернативних та відновлювальних джерел енергії, зменшення рівня викидів парникових газів та досягнення кліматичної нейтральності, органи місцевого самоврядування затверджують та забезпечують виконання Плану дій сталого енергетичного розвитку громади та клімату.
Органи місцевого самоврядування сприяють забезпеченню:
1) модернізації систем тепло-, водо- та газопостачання на території Сумської міської територіальної громади з використанням енергоефективних технологій у межах повноважень;
2) освітлення вулиць і будівель комунальної власності в темну пору доби з використанням енергоефективних джерел світла та обладнання;
3) здійснення заходів щодо зменшення обсягу споживання енергоресурсів установами, які утримуються за рахунок коштів бюджету Сумської міської територіальної громади;
4) створення сприятливих умов для залучення вітчизняних та іноземних інвестицій у сферу енергоефективності та енергозбереження;
5) популяризації серед широких верств населення ефективного та ощадливого споживання паливно-енергетичних ресурсів.
8. З метою стимулювання жителів Сумської міської територіальної громади до впровадження енергоефективних та енергозберігаючих заходів у житлових будинках з бюджету Сумської міської територіальної громади в порядку та розмірах, встановлених рішеннями Сумської міської ради, відшкодовується частина відсотків за кредитами, залученими населенням на впровадження енергоефективних та енергозберігаючих заходів.

Стаття 78. Забудова територій
1. Забудова території Сумської міської територіальної громади здійснюється відповідно до затвердженої містобудівної документації на засадах розвитку планувальної структури, тактовного поєднання принципів сучасної архітектури зі збереженням історичної архітектурної самобутності населених пунктів; збереження та реставрації історичних пам’яток і споруд; надання пріоритету комплексній забудові територій, у тому числі шляхом комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду; збільшення багатоквартирної забудови пропорційно до збільшення кількості об’єктів соціальної сфери (дитячих садків, шкіл, інших закладів освіти, закладів культури, охорони здоров’я, фізичної культури та спорту, соціального забезпечення); врахування при забудові територій потреб людей з обмеженими можливостями та забезпечення їм умов для нормальної життєдіяльності; розвитку соціальної, інженерної та транспортної інфраструктури, а також благоустрою та озеленення територій.
2. При забудові територій Сумської міської територіальної громади і розміщенні реклами органи місцевого самоврядування повинні дбати про підтримання естетичного зовнішнього вигляду населених пунктів; збереження культурного середовища; недопущення розміщення об’єктів та реклами, що порушують етичні, гуманістичні, моральні норми; збереження та примноження об’єктів благоустрою та озеленення, формування культурного обличчя громади. З цією метою Сумська міська рада затверджує нормативні акти щодо порядку утримання фасадів, будинків та споруд, тощо.
Виконавчий комітет Сумської міської ради затверджує нормативні акти з питань:
1) встановлення пам’ятних знаків;
2) розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності;
3) комплексної схеми розміщення рекламних засобів та інших питань у сфері реклами.
Виконавчий комітет Сумської міської ради приймає рішення щодо демонтажу тимчасових споруд та рекламних засобів у разі незаконного їх розміщення.
3. Сумська міська рада може утворювати території з особливим статусом (рекреаційні, природоохоронні, оздоровчі, історико-культурні, лісопаркові, виробничі тощо), межі яких визначаються згідно з містобудівною документацією.
4. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
5. З метою зберігання і використання геопросторових даних про територію, адміністративно-територіальні одиниці, екологічні, інженерно-геологічні умови, інформаційних ресурсів будівельних норм, державних стандартів і правил для задоволення інформаційних потреб у плануванні територій та будівництві, формування галузевої складової державних геоінформаційних ресурсів створюється та ведеться містобудівний кадастр.
Комплексність, повнота та достовірність даних системи містобудівного кадастру повинні забезпечувати прийняття управлінських рішень щодо формування безпечного середовища життєдіяльності населення, захисту території від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, запобігання надмірній концентрації на певній території населення та об'єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, ефективне і надійне функціонування об'єктів будівництва та інженерно-транспортної інфраструктури, охорону та раціональне використання природних ресурсів і територій з особливим статусом в інтересах сталого розвитку території.
Дані містобудівного кадастру, необхідні для провадження містобудівної діяльності, проведення землевпорядних робіт, забезпечення роботи геоінформаційних систем, використовуються для задоволення інформаційних потреб державних органів, органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Інформація, яка міститься у містобудівному кадастрі, є відкритою та загальнодоступною, окрім відомостей, що належать до інформації з обмеженим доступом.

Стаття 79. Житловий фонд
1. Житловий фонд громади складається з комунального, державного та приватного житла.
2. До комунального житла належить житловий фонд, що перебуває у власності громади.
3. Комунальний житловий фонд формується шляхом:
1) будівництва нового житла;
2) реконструкції існуючих житлових будинків, а також переобладнання нежитлових будинків у житлові;
3) дарування, передачі в комунальну власність житла, вилученого на підставі судових рішень чи визнаного в установленому законом порядку безхазяйним або відумерлим;
4) передачі забудовниками частки житлової площі в новозбудованих будинках;
5) передачі з державної в комунальну власність громади житла державної власності;
6) набуття права власності на житло на інших підставах, не заборонених законом.
4. Від імені та в інтересах громади органи місцевого самоврядування:
1) здійснюють управління комунальним житловим фондом, організовують його належне утримання, обслуговування та ремонт;
2) здійснюють контроль за використанням житла за призначенням;
3) приймають рішення про зміну порядку використання комунального житла, проведення його реконструкції, капітального ремонту;
4) ведуть облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, приймають рішення про надання цим громадянам житла з комунального житлового фонду на підставах і в порядку, визначених законом;
5) організовують у встановленому порядку продаж квартир, що перебувають у комунальній власності;
6) здійснюють вилучення з житлового фонду будинків, квартир (їх частин) шляхом приватизації;
7) приймають у комунальну власність житло, що безоплатно передається його власниками.
5. Органи місцевого самоврядування сприяють розширенню житлового будівництва на території Сумської міської територіальної громади, створюють умови, за яких кожен житель громади матиме змогу згідно з чинним законодавством побудувати житло, придбати його у власність або користуватися ним на умовах договору найму (оренди), зокрема, надають громадянам, які мають потребу в житлі, допомогу в будівництві житла, в отриманні кредитів, у тому числі пільгових, та субсидій для будівництва чи придбання житла. Громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону та виходячи з фінансових можливостей.
Надання та приватизація житла в комунальному житловому фонді здійснюється в порядку і на умовах, визначених чинними нормативними актами. Органи місцевого самоврядування створюють усі умови для приватизації комунального житла.
Порядок переведення нежитлових приміщень у категорію житлових, житлових приміщень у категорію нежитлових та житлових будинків квартирного типу у будинки садибного типу на території громади затверджує Виконавчий комітет Сумської міської ради.
6. Усі власники (користувачі) житлових будинків (квартир) на території громади мають право на забезпечення нормального функціонування житлових будівель протягом усього періоду їх використання за призначенням.
Обов’язок належного утримання житлового фонду громади покладається на його власників (співвласників). Громадяни зобов`язані забезпечувати схоронність житлових приміщень, дотримуватися правил безпеки, зокрема пожежної та газової, санітарних норм, чистоти і порядку на прибудинкових та прилеглих територіях, у під’їздах, кабінах ліфтів, на сходових клітинах і в інших місцях загального користування.
7. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень сприяють проведенню капітального ремонту, реконструкції та реставрації житлового фонду, а також впровадженню енергоефективних заходів, у тому числі шляхом залучення коштів мешканців на умовах співфінансування.
Порядок, умови використання коштів бюджету Сумської міської територіальної громади на проведення капітального ремонту багатоквартирних будинків та на вирішення питань, пов’язаних з проведенням капітального ремонту власних житлових будинків (квартир) особам, які згідно із законодавством мають право на таку пільгу, визначаються відповідними рішеннями Сумської міської ради.
8. Жителі Сумської міської територіальної громади, як споживачі житлово-комунальних послуг, мають право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору про надання житлово-комунальних послуг. Органи місцевого самоврядування здійснюють контроль за необхідним рівнем та якістю житлово-комунальних послуг населенню, визначають узагальнюючий оцінювальний показник привабливості (рейтингу) суб’єктів господарювання, що надають послуги з управління багатоквартирним будинком, для споживачів, сприяють надання жителям Сумської міської територіальної громади пільг, житлових субсидій відповідно до вимог чинного законодавства.
9. Органи місцевого самоврядування сприяють реконструкції та заміні застарілого житлового фонду в межах чинного законодавства та наявних ресурсів.

Стаття 80. Санітарне благополуччя та утримання тварин
1. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право жити в населених пунктах, санітарний стан яких не загрожує їхньому життю та здоров`ю, та зобов’язані виконувати вимоги відповідних нормативно-правових актів.
2. Для забезпечення належного санітарного стану та чистоти в населених пунктах органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи зобов'язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності житлові, виробничі, побутові та інші приміщення, земельні ділянки відповідно до вимог санітарних норм, норм і правил у сфері благоустрою, сприяти налагодженню ефективної системи збирання, вивезення та перероблення побутових та інших відходів, брати участь у проведенні санітарних заходів на території громади, виконувати інші обов'язки, передбачені чинними нормативними актами.
3. Органи місцевого самоврядування у межах компетенції сприяють суб’єктам господарювання в будівництві сортувальних станцій, сміттєпереробних об’єктів, очисних споруд, у впровадженні на території громади інноваційних підходів поводження з відходами.
4. Органи місцевого самоврядування за свідомої активної участі всіх верств населення впроваджують на території громади роздільне збирання компонентів побутових відходів, за якого ресурсоцінні компоненти побутових відходів (папір, скло, полімери, метал) збирають окремо в спеціальні контейнери для подальшого перероблення чи повторного використання.
Дотримуватися правил роздільного збирання побутових відходів – обов’язок кожного жителя громади.
5. Складування сміття, побутових та інших відходів, вивезення їх у не визначені для цього місця (стихійні сміттєзвалища), а також спалювання їх на об'єктах благоустрою громади та на об'єктах поводження з відходами, не призначених для цього, забороняється.
6. Громадяни, які проводять своє дозвілля поза межами житлових приміщень (на прибудинковій (прилеглій) території багатоквартирних будинків, на земельних ділянках індивідуальних житлових будинків, у парках, скверах, лісі, на березі водойм, пляжах громади тощо), зобов`язані дотримуватись санітарних правил та правил благоустрою, прибрати після себе сміття.
7. Для забезпечення належної якості питної води та стану водойм на території громади запроваджується посилений нагляд і контроль за скидами від діяльності суб’єктів господарювання і дотриманням режиму господарювання у водоохоронних зонах річок і дренажних каналів.
8. На території Сумської міської територіальної громади встановлюється санітарний день – четвер кожного тижня з 8.00 до 12.00 години.
З метою поліпшення санітарного стану на початку весни та перед великими святами за рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради можуть проводитися місячники благоустрою у Сумській міській територіальній громаді.
9. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право утримувати домашніх тварин згідно з чинними нормативними актами. Правила утримання домашніх тварин затверджуються відповідним рішенням Сумської міської ради.
Шкода, спричинена домашніми тваринами, відшкодовується їх власниками (особами, які утримують тварин). Шкода, спричинена безпритульними домашніми тваринами, відшкодовується органами місцевого самоврядування/комунальним підприємством Сумської міської ради відповідно до чинного законодавства України.
З метою забезпечення гігієни, безпеки життя і здоров’я жителів Сумської міської територіальної громади, захисту від страждань і загибелі безпритульних тварин, укріплення гуманності суспільства у ставленні до них органи місцевого самоврядування, у межах своєї компетенції, вживають заходів щодо регулювання чисельності безпритульних тварин на території громади, за рахунок коштів бюджету Сумської міської територіальної громади створюють притулки для тварин.