Сумська міська територіальна громада (тестова версія сайту)

Сумська область, Сумський район

РОЗДІЛ VIІІ. ЗАСАДИ РОЗВИТКУ СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ Ст.81-90

Стаття 81. Благоустрій та озеленення
1. Організація благоустрою населених пунктів, що відповідає сучасним світовим зразкам, їх озеленення, підтримання в належному стані зелених насаджень, парків і скверів, лісових зон і лісових смуг на території Сумської міської територіальної громади – обов`язок органів місцевого самоврядування та Сумської міської територіальної громади у цілому.
2. Органи місцевого самоврядування зобов’язані в процесі планування розміщення елементів благоустрою передбачити, зокрема, у містобудівній та землевпорядній документації, відведення нових територій (земельних ділянок) для розміщення рекреаційних зон, забезпечити розвиток існуючої системи рекреації, управляти територіями та об’єктами природно-заповідного фонду, які перебувають у їх віданні, організувати належний благоустрій території громади.
Вимоги щодо благоустрою території населених пунктів громади встановлюються в Правилах благоустрою території Сумської міської територіальної громади, які затверджує Сумська міська рада.
3. Органи місцевого самоврядування забезпечують зручне для жителів Сумської міської територіальної громади, у тому числі для маломобільних груп населення, облаштування об’єктів вулично-дорожньої мережі, розміщення дитячих та спортивних майданчиків, лавок, бесідок, зон відпочинку, місць для стоянки транспортних засобів, замощення дворів багатоквартирних будинків та тротуарів у зоні індивідуальної житлової забудови сучасними матеріалами.

Стаття 82. Послуги транспорту і зв’язку
1. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право на отримання якісних послуг зв’язку і послуг з перевезення пасажирським електро– та автомобільним транспортом.
2. Правила користування пасажирським транспортом (тролейбусами та автобусами) затверджуються рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради.
3. Органи місцевого самоврядування при організації пасажирських перевезень:
3.1. забезпечують:
1) пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідно до чинного законодавства;
2) роботу транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;
3) транспортне сполучення всіх населених пунктів Сумської міської територіальної громади з її адміністративним центром;
4) доступність інформації про розклад руху пасажирського транспорту.
3.2. контролюють:
1) відповідність транспортних засобів вимогам безпеки, охорони праці, екології, їх належний технічний і санітарний стан, якість послуг з перевезення;
2) регулярність руху транспортних засобів;
4. Органи місцевого самоврядування у межах повноважень:
1) визначають автомобільних перевізників на автобусних маршрутах загального користування на конкурсних засадах;
2) затверджують маршрути і графіки руху пасажирського транспорту громади незалежно від форм власності;
3) приймають рішення про впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду в пасажирському транспорті незалежно від форм власності та встановлюють вимоги до функціонування такої системи;
4) створюють сприятливі умови для функціонування і розвитку телекомунікаційних мереж загального користування та повноцінного надання телекомунікаційних послуг;
5) управляють обʼєктами транспорту і звʼязку, що перебувають у комунальній власності громади, забезпечують їх належне утримання та ефективну експлуатацію, необхідний рівень та якість послуг транспорту і зв’язку;
6) залучають на договірних засадах підприємства, установи, організації та заклади, що не належать до комунальної власності громади, до участі в обслуговуванні населення засобами транспорту і звʼязку;
7) здійснюють інші заходи щодо розвитку транспорту і звʼязку на території Сумської міської територіальної громади.

 Стаття 83. Дороги
1. Органи місцевого самоврядування забезпечують належний стан об`єктів дорожнього господарства комунальної власності: мережі доріг, мостів, залізничних переїздів, пішохідних та технічних тротуарів, посадкових майданчиків на зупинках громадського транспорту, майданчиків для відстою та стоянки транспортних засобів.
2. Стан об`єктів дорожнього господарства громади має забезпечувати можливість безпечного руху транспортних засобів зі швидкістю, дозволеною правилами дорожнього руху та дорожніми знаками, безпеку переміщень пішоходів, збереження в цілості транспортних засобів.
3. Органи місцевого самоврядування забезпечують:
1) належне утримання дорожнього покриття, тротуарів та інших об`єктів дорожнього господарства комунальної власності, вчасне проведення капітальних та поточних ремонтів доріг з використанням сучасних будівельних матеріалів;
2) повну паспортизацію дорожнього господарства;
3) облік аварійних ділянок доріг із зазначенням строків проведення ремонтів;
4) поступовий перехід на тверде дорожнє покриття в районах приватної забудови;
5) належне утримання наземних і підземних пішохідних переходів;
6) створення та розвиток велосипедних доріжок;
7) забезпечення ефективного водовідведення, своєчасного прибирання і вивезення снігу, льоду з дорожнього покриття та тротуарів;
8) розміщення засобів регулювання дорожнього руху (світлофорів, дорожніх знаків, дорожньої розмітки тощо) для ефективного регулювання транспортного руху та належне їх утримання;
9) забезпечення населених пунктів громади вуличним освітленням.
4. Органи місцевого самоврядування зобов’язані за рахунок коштів бюджету Сумської міської територіальної громади компенсувати згідно з рішенням суду фізичним та юридичним особам витрати, яких вони зазнали внаслідок дорожньо-транспортних пригод, що сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання доріг і вулиць комунальної власності.

Стаття 84. Торговельне, побутове обслуговування і ресторанне господарство
1. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право на задоволення своїх потреб і належний рівень обслуговування у сфері торгівлі, ресторанного господарства, побутових та інших послуг.
2. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право:
1) вільно обирати необхідні товари і послуги;
2) на достатню кількість магазинів, підприємств, установ, організацій, закладів соціально-побутового обслуговування відповідно до встановлених чинним законодавством норм з максимальним їх наближенням до місця проживання, на їх належний зовнішній вигляд, привабливий інтер`єр і упорядковану прилеглу територію;
3) на зручний режим роботи розташованих на території громади підприємств, установ, організацій, закладів сфери обслуговування незалежно від форм власності, встановлений Виконавчим комітетом Сумської міської ради за погодженням з власниками;
4) на високу культуру обслуговування і отримання повної та достовірної інформації про товари і послуги;
5) на дотримання суб`єктами господарювання вимог нормативних актів щодо захисту прав споживачів та інших актів у сфері торгівлі та послуг.
3. Органи місцевого самоврядування:
1) сприяють розвитку всіх форм торгівлі, побутових послуг та ресторанного господарства;
2) готують дислокації суб’єктів господарювання галузі торгівлі, побутового обслуговування, ресторанного господарства, ринків;
3) організовують та контролюють їх роботу по обслуговуванню пільгового контингенту клієнтів згідно з чинним законодавством та відповідними рішеннями Сумської міської ради та її Виконавчого комітету;
4) здійснюють перевірки суб’єктів господарювання з питань дотримання законодавства у галузі торгівлі, побутового обслуговування та ресторанного господарства, складають акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення;
5) організовують сезонну роздрібну торгівлю, проведення передсвяткових ярмарків до державних та місцевих свят, залучають суб’єктів господарювання до участі в цих ярмарках, а також відповідних обласних та всеукраїнських заходах тощо;
6) здійснюють відповідно до закону контроль за дотриманням цін;
7) періодично проводять моніторинг загальнодоступної інформації, у тому числі через інтернет – ресурси, соціальні мережі про продовольчі товари, торгівля якими здійснюється через мережу «Інтернет», заклади торгівлі (супермаркети, гіпермаркети, інші магазини) та ринки Сумської міської територіальної громади із зазначенням назви та адреси суб’єкта господарювання, категорії призначення товарів (загальне, дитяче харчування, дієтичне, екологічні товари та інше), груп товарів, цін по кожному товару, термінів споживчої придатності, наявності в товарах неприродних речовин, ГМО, некорисних добавок тощо та про роботу суб’єктів ресторанного господарства та побутового обслуговування із зазначенням назви та адреси суб’єкта господарювання, результати моніторингу оприлюднюють на офіційному вебсайті Сумської міської ради; ініціюють проведення експертиз харчових продуктів першої необхідності (м’ясних, молочних, хлібобулочних, круп’яних груп товарів, дитячого харчування, солодощів тощо);
8) контроль за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів.
4. Продовольчі, непродовольчі, змішані та інші ринки на території Сумської міської територіальної громади повинні мати належний рівень облаштування та благоустрою прилеглої території, не мають погіршувати санітарний та екологічний стан місцевості і негативно впливати на умови проживання жителів прилеглих до них житлових будинків, громадського та іншого транспорту, пішоходів. Органи місцевого самоврядування постійно проводять моніторинг ринків громади з питання підготовки до роботи у відповідний сезон.
5. На території громади забороняється торгівля з рук продовольчими та непродовольчими товарами у невстановлених для цього місцях і без відповідних документів на право торгівлі, продаж суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових на території громади у визначений рішенням Сумської міської ради час.

Стаття 85. Додержання тиші, громадський порядок та безпека
1. Кожен житель Сумської міської територіальної громади має право на тишу, на громадський порядок та безпеку на території громади та зобов’язаний їх додержуватися.
2. Органи місцевого самоврядування у межах повноважень, встановлених законом, забезпечують контроль за дотриманням на території громади нормативних актів у сфері захисту населення від шкідливого впливу шуму, у тому числі Правил додержання тиші, які затверджує Сумська міська рада.
3. Громадський порядок та безпека на території Сумської міської територіальної громади забезпечуються:
1) сумлінним виконанням обов`язків щодо забезпечення публічної безпеки і порядку на вулицях, площах, у парках, скверах, на стадіонах, вокзалах, інших публічних місцях територіальними органами поліції;
2) здійсненням правоохоронними органами регулярних профілактичних заходів на території Сумської міської територіальної громади з метою запобігання вчиненню злочинів та правопорушень;
3) проведенням відповідними службами громади постійної роботи з неповнолітніми особами щодо запобігання підлітковій злочинності;
4) участю громадян в охороні громадського порядку;
5) створенням та діяльністю громадських формувань з охорони громадського порядку;
6) створенням громадських пунктів охорони порядку та організацією їх роботи;
7) створенням центрів соціальної адаптації осіб, звільнених з установ виконання покарань.
4. Органи місцевого самоврядування у межах повноважень вживають необхідних заходів для забезпечення громадського порядку та безпеки на території громади, зокрема, шляхом врегулювання питань проведення на території Сумської міської територіальної громади масових заходів; організації дорожнього руху; розгляду справ про адміністративні правопорушення, віднесених законом до їх відання; створення адміністративної комісії, комісії з питань боротьби зі злочинністю, спостережної комісії, спрямування їх діяльності; заслуховування інформації прокурорів та керівників органів Національної поліції про стан законності, боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на території громади. У разі визнання Сумською міською радою після заслуховування інформації правоохоронних органів їх роботи незадовільною, фінансування з бюджету Сумської міської територіальної громади заходів, спрямованих на покращення умов їх діяльності, у поточному бюджетному році не здійснюється.
5. Діяльність органів місцевого самоврядування у напрямі боротьби зі злочинністю спрямована на співпрацю з правоохоронними органами, створення умов для проведення ефективної правової та виховної роботи щодо профілактики злочинності серед населення, зокрема молоді, своєчасне виявлення неблагополучних сімей, ведення їх обліку, здійснення систематичних перевірок умов утримання та виховання в них неповнолітніх, надання таким сім’ям правової допомоги, організацію індивідуально-профілактичної роботи з неповнолітніми, схильними до насильства, вживання спиртних напоїв, наркотичних та психотропних речовин, забезпечення постійного висвітлення в медіа результатів боротьби зі злочинністю на території громади та інформування громадськості про методи такої боротьби, сприяння участі громадян та їх об’єднань у боротьбі зі злочинністю, впровадження сучасних методів дистанційного контролю за громадською безпекою та безпекою дорожнього руху шляхом встановлення на території громади систем відеоспостереження.
На території громади проводиться постійна роз’яснювальна робота серед населення з питань антикорупційного законодавства України, доводиться до відома населення алгоритм дій у разі виявлення фактів корупції, розробляються та затверджуються антикорупційні програми, забезпечується якісний добір і розстановка кадрів на службу в органах місцевого самоврядування з урахуванням вимог антикорупційного законодавства, забезпечується інформування правоохоронних органів у разі виявлення порушень антикорупційного законодавства.
З метою спрямування зусиль правоохоронних органів та органів місцевого самоврядування на забезпечення громадського порядку та безпеки на території громади при Виконавчому комітеті Сумської міської ради створюються дорадчі органи з питань боротьби зі злочинністю, безпеки дорожнього руху та інші, які діють на підставі Положень про ці органи, що затверджуються рішеннями Виконавчого комітету.
6. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право на добровільних засадах за місцем роботи, навчання або проживання створювати громадські формування для участі в охороні громадського порядку, сприяння компетентним органам у запобіганні та припиненні адміністративних правопорушень і злочинів, захисті життя та здоров`я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних обставин.
7. Органи місцевого самоврядування у межах своєї компетенції надають допомогу та підтримку у створенні громадських формувань з охорони громадського порядку, координують їх діяльність.
8. Для забезпечення законності, правопорядку, охорони прав і свобод громадян на території громади відповідно до закону можуть створюватися та утримуватися за рахунок бюджету Сумської міської територіальної громади муніципальні формування з охорони громадського порядку.

Стаття 86. Захист від надзвичайних ситуацій
1. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право на захист свого життя, здоров’я та майна від надзвичайних ситуацій.
2. Органи місцевого самоврядування забезпечують розроблення та реалізацію цільових програм та планів заходів у сфері цивільного захисту, виконання вимог техногенної безпеки на потенційно небезпечних об’єктах громади, створення та підтримання у постійній готовності аварійно-рятувальних служб, формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту, місцевої системи централізованого оповіщення, фонду захисних споруд цивільного захисту, матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, організацію аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на території громади, евакуації населення, майна у безпечні райони, здійснення інших заходів у сфері цивільного захисту.

Стаття 87. Загальні засади діяльності органів місцевого самоврядування у період дії воєнного стану
1. В умовах воєнного стану органи місцевого самоврядування ті їх посадові особи здійснюють повноваження надані їм Конституцією України, Законом України «Про правовий режим воєнного стану» та іншими законами України.
2. Рішення органів місцевого самоврядування, які стосуються прав і свобод людини і громадянина, що обмежуються у зв’язку з введенням воєнного стану, тимчасово не застосовуються.
3. В умовах воєнного стану особа, уповноважена на виконання функцій місцевого самоврядування, не несе відповідальність, у тому числі кримінальну, за рішення, дії чи бездіяльність, негативні наслідки яких неможливо було передбачити або які охоплюються виправданим ризиком, за умови, що такі дії (бездіяльність) були необхідні для відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту.
4. На період дії правового режиму воєнного стану в державі або в окремих її місцевостях, як то на території Сумської області, Сумського району, Сумської міської територіальної громади, органи місцевого самоврядування, в межах чинного законодавства, можуть створювати гуманітарні штаби, діяльність яких забезпечується із залученням представників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ організацій різних форм власності, у тому числі благодійних організацій та волонтерів.
5. Контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування в умовах воєнного стану здійснює Рада національної безпеки і оборони України.

Стаття 88. Діяльність органів місцевого самоврядування Сумської міської територіальної громади у сфері оборони
Виконавчі органи Сумської міської ради у галузі оборонної роботи забезпечують:

  • підготовку громадян до військової служби, а також загальне військове навчання у воєнний час;
  • приписку громадян до призовних дільниць, військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
  • призов громадян на строкову військову службу;
  • направлення громадян на навчальні (або перевірочні) і спеціальні збори;
  • організацію та участь у здійсненні на відповідній території заходів, пов'язаних з мобілізаційною підготовкою, територіальною обороною та цивільним захистом;
  • бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;
  • проведення мобілізації людських, транспортних та інших ресурсів в особливий період;
  • здійснення контролю за використанням і охороною наданих у встановленому порядку для потреб оборони земельних, водних та інших природних ресурсів згідно із законодавством;
  • вирішення згідно із законодавством питань, пов'язаних з наданням частинам, установам, навчальним закладам Збройних Сил України та іншим військовим формуванням, утвореним відповідно до законів України, та правоохоронним органам службових приміщень і житлової площі, інших об'єктів, здійсненням контролю за їх використанням, наданням комунально-побутових та інших послуг;
  • організацію виробництва і поставки військам підприємствами та організаціями, що належать до комунальної власності, замовленої продукції, енергетичних та інших ресурсів;
  • сприяння у підтриманні відповідного режиму в прикордонній смузі та у контрольованих прикордонних районах;
  • проведення заходів щодо військово-патріотичного виховання громадян України;
  • здійснення інших повноважень у галузі оборонної роботи, передбачених законами.

Стаття 89. Національний спротив на території Сумської міської територіальної громади. Добровольчі формування територіальної громади
1. Національний спротив - комплекс заходів, які організовуються та здійснюються з метою сприяння обороні України шляхом максимально широкого залучення громадян України до дій, спрямованих на забезпечення воєнної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності держави, стримування і відсіч агресії та завдання противнику неприйнятних втрат, з огляду на які він буде змушений припинити збройну агресію проти України.
Складовими національного спротиву є територіальна оборона, рух опору та підготовка громадян України до національного спротиву.
2. Територіальна оборона - система загальнодержавних, воєнних і спеціальних заходів, що здійснюються у мирний час та в особливий період з метою протидії воєнним загрозам, а також для надання допомоги у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій.
Територіальна оборона ґрунтується на принципах територіальності, масовості, мінімального часу на розгортання та приведення підрозділів територіальної оборони у готовність до дій, єдиноначальності, централізації управління та децентралізації і контрольованої автономності застосування сил і засобів територіальної оборони, активності, рішучості та безперервності ведення територіальної оборони, наполегливості у досягненні мети територіальної оборони, узгодженого, спільного застосування сил і засобів, залучених до ведення територіальної оборони, безперервності взаємодії сил і засобів територіальної оборони, всебічного врахування і повного використання моральних та психологічних факторів.
3. Територіальна оборона складається з військової, цивільної та військово-цивільної складових.
Військова складова територіальної оборони включає органи військового управління, військові частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України, інші сили і засоби сил безпеки та сил оборони, які залучаються до виконання завдань територіальної оборони.
Цивільна складова територіальної оборони включає державні органи, органи місцевого самоврядування, які залучаються до територіальної оборони.
Військово-цивільна складова територіальної оборони включає штаби зон (районів) територіальної оборони та добровольчі формування територіальних громад, які залучаються до територіальної оборони.
4. Для виконання завдань територіальної оборони у своїх межах Сумська міська територіальна громада може ініціювати утворення добровольчих формувань.
Командування Сил територіальної оборони Збройних Сил через командирів військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил заохочує жителів територіальної громади до утворення добровольчих формувань шляхом інформування чи вжиття інших заходів.
Добровольче формування Сумської міської територіальної громади - воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території Сумської міської територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони.
Добровольче формування утворюється зборами ініціативної групи жителів територіальної громади у присутності командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил та уповноважених представників органу місцевого самоврядування Сумської міської територіальної громади.
Комплектування добровольчих формувань Сумської міської територіальної громади здійснюється на добровільній основі відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
На громадян України, зарахованих до складу добровольчих формувань Сумської міської територіальної громади, під час участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони поширюється дія статутів Збройних Сил України.
Забезпечення матеріально-технічними засобами та фінансування діяльності добровольчих формувань Сумської міської територіальної громади здійснюються за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України, місцевого бюджету громади, а також з інших джерел, не заборонених законодавством.
Підготовка добровольчих формувань до виконання завдань територіальної оборони здійснюється відповідно до чинного законодавства України.
5. На членів добровольчих формувань Сумської міської територіальної громади під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». На членів добровольчих формувань Сумської міської територіальної громади, які беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією проти України, поширюються гарантії соціального захисту, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Стаття 90. Волонтерська діяльність на території Сумської міської територіальної громади
1. Органи місцевого самоврядування всіляко сприяють розвитку волонтерської діяльності (волонтерським рухам, ініціативам) на території Сумської міської територіальної громади. На офіційному вебсайті Сумської міської ради розміщується перелік волонтерів (за їх заявою та згодою), сфера і напрямки здійснення ними волонтерської діяльності на території Сумської міської територіальної громади.
2. Органи місцевого самоврядування сприяють поширенню інформації про організації та установи, що залучають до своєї діяльності волонтерів (їх місцезнаходження, поштову адресу, номери засобів зв’язку, а також, за наявності, адреси офіційного вебсайту та електронної пошти), перелік фізичних осіб (у разі їхньої письмової згоди відповідно до закону), організацій та установ, які потребують волонтерської допомоги, шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному вебсайті Сумської міської ради і місцевих медіа.
3. В умовах воєнного стану органи місцевого самоврядування, з метою забезпечення діяльності Сумської міської територіальної громади та недопущення настання гуманітарної катастрофи на її території, співпрацюють та активно залучають волонтерів для вирішення питань соціально незахищених верств населення громади та осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах, а також з інших важливих та нагальних для громади питань.
4. Втручання органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у діяльність волонтерів, так само як і втручання волонтерів у діяльність органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб забороняється, крім випадків, передбачених законом.
5. Задля забезпечення стабільного розвитку волонтерства у громаді, Сумська міська рада та її виконавчі органи сприяють:

  • популяризації та зростанню включеності жителів у волонтерську діяльність та активізацію їхньої залученості у суспільно значущі сфери життя громади;
  • залученню волонтерів до діяльності виконавчих органів Сумської міської ради, комунальних установ, підприємств та організацій і виконання місцевих цільових програм;
  • створенню сприятливих умов для розвитку волонтерства, підвищення рівня самоорганізації жителів територіальної громади;
  • інституційному розвитку організацій та установ у громаді, що залучають до своєї діяльності волонтерів через проведення освітніх та інших заходів.

6. Заходи підтримки сприяння розвитку волонтерської діяльності в територіальній громаді визначаються Сумською міською радою та затверджуються її рішенням.