Сумська міська територіальна громада (тестова версія сайту)

Сумська область, Сумський район

РОЗДІЛ VIІІ. ЗАСАДИ РОЗВИТКУ СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ Ст.91-101

Стаття 91. Цифрова трансформація
1. Органи місцевого самоврядування забезпечують розвиток цифрової трансформації громади шляхом ефективного впровадження цифрових інструментів управління ресурсами, автоматизації процесів моніторингу і контролю, які мають підвищити ефективність управління, прискорити цифрову трансформацію громади, сприяти залученню жителів громади та інвесторів до розвитку території.
2. Органи місцевого самоврядування розвивають концепцію «Smart city» та «Smart громада», як елементи забезпечення електронного урядування задля перетворення Сумської міської територіальної громади в цифрову, прогресивну громаду шляхом застосування цифрових систем муніципального управління, розвитку розумної місцевої інфраструктури, використання сучасних систем управління даними та запровадження он-лайн сервісів.
3. У рамках цифрової трансформації органи місцевого самоврядування вживають заходи щодо створення єдиної муніципальної бази даних, відкритої платформи для реєстрації бізнесу, онлайн доступу до адміністративних послуг, інформаційної інфраструктури електронного управління, реалізації концепції цифрових робочих місць, застосування цифрових технологій для контролю за дорожнім рухом, безпекою в громадських місцях, впровадження в основні сфери життєдіяльності громади інформаційно-телекомунікаційних технологій, спрямованих на задоволення потреб громадян. На шляху цифрової трансформації застосовуються принципи цифрового урядування: постійний реінжиніринг внутрішніх процесів органів публічного управління; цифровий обіг документів, даних та процесів; єдині технічні вимоги; орієнтація цифрових послуг на потреби споживача; платформонезалежність та орієнтація на мобільні пристрої; деперсоналізованість та принцип «єдиного вікна».
4. Органи місцевого самоврядування провадять розширення доступу до цифрових технологій населення Сумської міської територіальної громади та подолання цифрового розриву шляхом розвитку цифрових інфраструктур в Сумській міській територіальній громаді, а саме, створення твердих цифрових інфраструктур, зокрема широкосмугової фіксованої телекомунікаційної інфраструктури та мобільної (рухомої) телекомунікаційної інфраструктури, інфраструктури цифрового телебачення, радіо- та технологічної інфраструктури для проєктів Інтернету речей, інфраструктури обчислень, віртуалізації та збереження даних (хмарних та туманних), інфраструктури кібербезпеки, спеціалізованих інфраструктур, а також м’якої цифрової інфраструктури: інфраструктури ідентифікації та довіри, інфраструктури відкритих даних, інфраструктури інтероперабельності, інфраструктури блокчейн, інфраструктури електронних розрахунків та транзакцій, інфраструктури електронної комерції та онлайн взаємодії суб’єктів бізнесу, інфраструктури електронного урядування, інфраструктури життєзабезпечення (медицини, освіти, громадської безпеки, транспорт тощо), геоінформаційної інфраструктури, промислової цифрової інфраструктури.
5. Органи місцевого самоврядування здійснюють подолання цифрової освітньої нерівності населення, що забезпечується підвищенням цифрової грамотності жителів громади різних вікових категорій.
Провадження реалізації в Сумській міській територіальній громаді проєктів цифрової трансформації, зокрема «Е–медицина», «Е–наука», «Е–Довкілля», «Е–демократія», «Е–Відходи», «Е–підприємець», «Е–Дозвіл» тощо.

Стаття 92. Інформація про діяльність органу місцевого самоврядування та доступ до неї
1. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право на оперативне одержання через друковані та електронні медіа, мережу Інтернет публічно поширювану інформацію про різні сфери суспільного життя громади та країни, діяльність державних органів і організацій, органів місцевого самоврядування, об`єднань громадян, а також інших відомостей, необхідних для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів.
2. Право на інформацію забезпечується:
1) обов’язком органів місцевого самоврядування інформувати громадськість та медіа про свою діяльність та прийняті рішення;
2) створенням в органах місцевого самоврядування спеціальних підрозділів або систем, що забезпечують порядок доступу до всіх видів інформації;
3) вільним доступом жителів Сумської міської територіальної громади до статистичних даних, архівних, бібліотечних і музейних фондів (обмеження цього доступу зумовлюються тільки специфікою цінностей та особливими умовами їх схоронності, що визначаються законодавством);
4) створенням механізму здійснення права на інформацію через процедуру письмових або через мережу Інтернет запитів та порядку надання відповідей на них органами, які зберігають відповідну інформацію;
5) здійсненням органами місцевого самоврядування контролю за додержанням законодавства про інформацію;
6) встановленням відповідальності за порушення законодавства про інформацію;
7) впровадженням чат–ботів та інших інтерактивних інструментів з метою побудови зручної та відкритої взаємодії органів місцевого самоврядування з населенням;
8) забезпеченням відкритості наборів даних, власником яких є органи місцевого самоврядування, шляхом їх оприлюднення у формі відкритих даних з використанням Центру компетенцій в сфері відкритих даних «Дія. Відкриті дані».
3. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших визначених законом розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес. Таке право можливо реалізувати шляхом подачі запиту на публічну інформацію або через доступ до інформації, оприлюдненої на офіційному вебсайті Сумської міської ради, на інформаційних стендах, у медіа, іншими визначеними законодавством способами.
Порядок організації доступу до публічної інформації, що знаходиться у володінні Сумської міської ради та її виконавчих органів, визначається чинним законодавством та Положенням про порядок організації доступу до публічної інформації, яке затверджується Виконавчим комітетом Сумської міської ради.
4. Органи місцевого самоврядування створюють належні умови для діяльності медіа всіх форм власності на території громади, забезпечує відкритість і доступність інформації для її поширення через місцеву пресу, радіо і телебачення, мережу «Інтернет»; організують і проводять брифінги, пресконференції, виступи в прямому телевізійному і радіоефірі, поширюють пресрелізи, запрошують журналістів на загальногромадські заходи, надають їм можливість бути присутніми на засіданнях Сумської міської ради та її Виконавчого комітету, інших заходах, що проводять органи місцевого самоврядування.
5. З метою забезпечення всебічної та різноманітної інформації та доступу жителів Сумської міської територіальної громади до суспільно важливої інформації Сумська міська рада може ухвалювати рішення про засновування місцевих публічних аудіовізуальних медіа.

Стаття 93. Фінансова взаємодопомога та благодійна діяльність
1. Жителі Сумської міської територіальної громади мають право створювати кредитні спілки – неприбуткові організації, мета яких полягає в задоволенні потреб їх членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об`єднаних грошових внесків членів кредитних спілок.
2. Жителі Сумської міської територіальної громади, а також юридичні особи мають право надавати на засадах безоплатності, безповоротності і доброчинності матеріальну, фінансову та іншу допомогу Сумській міській територіальній громаді для здійснення програм соціально-економічного, культурного і духовного розвитку громади, поліпшення благоустрою населених пунктів громади, підтримання в належному стані пам`яток історії, культури і архітектури, природних пам`яток; підтримки соціально незахищених категорій громадян та з іншою, визначеною благодійниками, метою.
3. Органи місцевого самоврядування та Сумська міська територіальна громада шанують меценатів та громадських діячів, які зробили вагомий внесок у розбудову громади; підтримують розвиток доброчинності, волонтерської та іншої благодійної діяльності; створюють умови для роботи благодійних та інших громадських організацій, що сприяють консолідації та розвитку Сумської міської територіальної громади, спонсорів та меценатів, які здійснюють соціально важливу діяльність для громади. Органи місцевого самоврядування популяризують меценатство та інші форми благодійництва серед населення, сприяють поширенню інформації про осіб (у разі їхньої письмової згоди), які потребують волонтерської та іншої благодійної допомоги, в тому числі шляхом розміщення її на офіційному вебсайті Сумської міської ради.

Стаття 94. Відстоювання інтересів Сумської міської територіальної громади
1. Органи місцевого самоврядування здійснюють постійний моніторинг законопроєктів, зареєстрованих у Верховній Раді України, проєктів регуляторних актів, оприлюднених центральними органами виконавчої влади на предмет їх відповідності інтересам Сумської міської територіальної громади. У випадку, якщо законопроєкти, проєкти інших актів органів місцевого самоврядування не відповідають інтересам Сумської міської територіальної громади, органи місцевого самоврядування за партнерської участі представників громадськості можуть реалізувати інформаційні, комунікаційні, інші кампанії, спрямовані на запобігання прийняттю таких актів.
2. З метою захисту інтересів Сумської міської територіальної громади органи місцевого самоврядування Сумської міської територіальної громади, об’єднання громадян, інші суб’єкти можуть розробляти законопроєкти, проєкти нормативно-правових актів, проєкти програм, ініціювати їх розгляд у парламенті, в інших органах державної влади через народних депутатів України, комітети Верховної Ради України, допоміжні, консультативні органи Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів державної влади.
Для привернення уваги органів державної влади до проблем Сумської міської територіальної громади органи місцевого самоврядування можуть пропонувати проведення виїзних засідань Кабінету Міністрів України, колегій центральних органів виконавчої влади у Сумській міській територіальній громаді.
3. Жителі Сумської міської територіальної громади безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, депутатів обласної ради відстоюють інтереси громади у обласній раді при прийнятті регіональних програм розвитку, затвердженні обласного бюджету. Відстоювання інтересів Сумської міської територіальної громади в обласній раді здійснюється шляхом розробки нормативно–правових актів, доручень депутатам обласної ради, зустрічей з представниками комісій і фракцій Сумської обласної ради.
4. Органи місцевого самоврядування можуть надавати правову, матеріальну, іншу допомогу жителям Сумської міської територіальної громади, які її потребують, поза межами територіальної громади.
5. Органи місцевого самоврядування, їх посадові особи беруть активну участь у роботі муніципальних об’єднань України, мета яких – відстоювання інтересів міст та жителів територіальних громад (в інших областях України та за кордоном).
6. Органи місцевого самоврядування сприяють створенню у Верховній Раді України, Сумській обласній раді депутатських об’єднань, які забезпечують відстоювання інтересів Сумської міської територіальної громади.
7. Відстоювання інтересів територіальної громади в органах державної влади та місцевого самоврядування є складовою службової компетенції одного з заступників міського голови.
8. Органи місцевого самоврядування сприяють роботі інститутів, центрів, інших дослідницьких установ, які спеціалізуються на просуванні та відстоюванні інтересів Сумської міської територіальної громади.
9. Сумська міська рада може приймати місцеві програми з відповідним фінансуванням з бюджету Сумської міської територіальної громади, спрямовані на відстоювання і просування інтересів Сумської міської територіальної громади.

Стаття 95. Організація життя територіальної громади на засадах сталого розвитку
1. Організація життя територіальної громади здійснюється Сумською міською радою на засадах сталого розвитку відповідно до цього Статуту та законодавства України.
2. Реалізація засад сталого розвитку територіальної громади здійснюється Сумською міською радою шляхом прийняття і виконання визначених цим Статутом та законодавством стратегічних документів з розвитку територіальної громади, контролем виконання цих документів і встановлених ними цілей.
3. Діяльність щодо реалізації засад сталого розвитку спрямовується на реалізацію таких завдань:
1) збереження і відтворення довкілля, зведення до мінімуму антропогенного впливу на нього, підвищення рівня адаптації до зміни клімату, захист, збереження, відновлення та формування екосистем, водних ресурсів, водно-болотних угідь, природних оселищ та біорозмаїття;
2) забезпечення соціально, економічно, культурно та екологічно збалансованого розвитку населених пунктів;
3) створення повноцінного життєвого середовища для сучасного покоління з урахуванням інтересів наступних поколінь;
4) вдосконалення соціальної, транспортної, комунікаційно–інформаційної, інженерної, екологічної інфраструктури;
5) своєчасне оповіщення про надзвичайні ситуації, вжиття заходів для зниження та регулювання ризиків природних та техногенних лих, систематичне технічне обслуговування та оновлення інфраструктури;
6) збереження і розвиток культурної і природної спадщини з залученням приватного сектору;
7) раціональне використання, відтворення та примноження місцевих матеріальних ресурсів, стале місцеве економічне зростання, створення робочих місць, розвиток туризму, рекреації, місцевої культури і виробництво місцевої продукції;
8) запровадження енергоефективних, екологічно чистих та дружніх довкіллю технологій у всіх сферах життєдіяльності громади;
9) згуртування жителів, ухвалення рішень з їхнім максимальним залученням і підтримкою;
10) забезпечення інклюзії в громадських просторах та наданні публічних послуг;
11) забезпечення безбар’єрності та сталої мобільності з пріоритезацією засобів пересування за наведеним порядком: пішохідний рух, рух не механічним та легким персональним транспортом, рух громадським транспортом, рух механічним транспортним засобом;
12) створення, озеленення та належне утримання відкритих, доступних, екологічно чистих, обладнаних громадських просторів;
13) забезпечення громадської безпеки та правопорядку в усіх сферах життя територіальної громади, безперешкодного доступу до громадських будівель, споруд, громадських просторів, природних об'єктів та територій, лісів та водних об’єктів;
14) доступність публічних послуг для жителів (комунальні послуги, транспорт, освіта, охорона здоров'я, соціальний захист, адміністративні послуги).

Стаття 96. Стратегічні документи з розвитку територіальної громади
1. Стратегічні документи з розвитку територіальної громади є системою взаємопов’язаних документів, яка включає:
1) стратегію розвитку територіальної громади;
2) містобудівну документацію;
3) інші документи з планування розвитку територіальної громади.
2. Звіт про виконання стратегічних документів щороку оприлюднюється на офіційному вебсайті Сумської міської ради в мережі Інтернет.
3. Затверджені стратегічні документи, строки яких виходять за межі терміну повноважень Сумської міської ради відповідного скликання, зберігають чинність до закінчення їх строків та є обов’язковими до виконання для Сумської міської ради всіх наступних скликань.
4. Розробка стратегічних документів з розвитку територіальної громади відбувається із залученням громадськості у формах, визначених Законом та Статутом, починаючи з етапу формування завдання на розробку цих документів або змін до них.
5. Проєкти стратегічних документів з розвитку територіальної громади розміщуються на вебсайті Сумської міської ради і проходять громадські слухання, результати яких публікуються на вебсайті Сумської міської ради і враховуються при доопрацюванні цих проєктів.

Стаття 97. Стратегія розвитку територіальної громади
1. Стратегія розвитку територіальної громади (далі – Стратегія) є комплексним стратегічним довгостроковим документом, який визначає напрямки розвитку територіальної громади, збалансованої реалізації її екологічного, економічного і соціального потенціалу.
2. Стратегія включає заходи із покращення рівня розвитку всіх сфер життєдіяльності в територіальній громаді, підвищення рівня комфортних умов проживання, якісних освітніх, культурних, медичних послуг та відпочинку, надання соціальних та адміністративних послуг, розвитку транспортної інфраструктури, підвищення рівня самоорганізації жителів, сприяння розвитку середнього та малого підприємництва, сприяння залученню інвестицій, розвитку зв’язків між наукою та бізнесом та інші. План дій до Стратегії включає перелік заходів з розвитку різних сфер діяльності на короткостроковий період.
3. При розробці проєкту Програми економічного і соціального розвитку Сумської міської територіальної громади та складанні бюджету Сумської міської територіальної громади на відповідний рік відповідальними виконавцями/головними розпорядниками бюджетних коштів враховуються заходи плану дій до Стратегії виходячи з фінансових можливостей бюджету Сумської міської територіальної громади.
4. По секторальних напрямках Стратегія визначає концептуальні моделі організації надання публічних послуг відповідної сфери та довгострокові плани розбудови таких моделей.
5. Стратегія розробляється на термін не менший, ніж десять років. Для секторальних напрямків в Стратегії та документах, розроблених на її виконання визначаються річні, трирічні та десятирічні цілі.

Стаття 98. Реалізація завдань стратегічних документів з розвитку територіальної громади
1. Система заходів Сумської міської ради щодо реалізації завдань стратегічних документів з розвитку територіальної громади визначається в програмі економічного і соціального розвитку територіальної громади.
2. Планувальні рішення завдань, що вказані в стратегічних документах з розвитку громади, визначаються в містобудівній документації.
Концептуальні рішення містобудівної документації (генеральних планів населених пунктів, детальних планів територій) розробляються на конкурсі, який проводиться на замовлення виконавчого органу Сумської міської ради.
Проєкти містобудівної документації територіальної громади (комплексний план просторового розвитку громади, генеральний план, план зонування, детальний план території) підлягають обговоренню з жителями на громадських слуханнях.
3. Програма економічного і соціального розвитку територіальної громади формується на основі та відповідно до рішень, визначених у стратегічних документах з розвитку територіальної громади та містобудівній документації. Визначені у Стратегії розвитку територіальної громади довгострокові плани розвитку за секторальними напрямками є основою для формування відповідних частин програми економічного і соціального розвитку громади.

Стаття 99. Загальні засади планування громадських просторів у Сумській територіальній громаді та участь жителів у цьому процесі
1. Громадські простори в Сумській міській територіальній громаді створюються з метою забезпечення жителів можливостями для відпочинку, реалізації комунікативного потенціалу, задоволення соціальних та суспільних потреб, сталого та гармонійного розвитку територій.
Громадський простір – це територія в межах населеного пункту, яка є відкритою та доступною для всіх її користувачів, у тому числі територія зелених насаджень загального користування, виділена відповідно до містобудівної документації та спеціально призначена для використання необмеженим колом осіб з метою спілкування, дозвілля, рекреації, проведення масових заходів.
2. Громадський простір створюється за такими принципами:
1) забезпечення доступного, безпечного, чистого, естетичного, багатофункціонального та комфортного громадського простору;
2) врахування потреб різних соціальних груп населення та зацікавлених осіб;
3) доступність, рівність та інклюзивний підхід у праві використання для всіх верств населення;
4) пріоритетність пішохідного руху;
5) забезпечення інфраструктури для задоволення базових потреб (громадські вбиральні, питна вода тощо) за можливості;
6) результатом створення громадського простору має бути забезпечення реалізації його комунікативної, соціальної, суспільної та інших пов’язаних функцій;
7) залучення заінтересованих осіб до процесу планування громадського простору на етапі підготовки завдань на проєктування, конкурсу або затвердження обсягів робіт при капітальному ремонті громадського простору, шляхом участі в публічних консультаціях;
8) передбачення можливості розміщення та ведення підприємницької діяльності у визначених проєктом місцях із відповідною інфраструктурою;
9) передбачення можливості ознакування простору та розмежування від приватних територій (прибудинкові території, двори тощо) у місті;
10) забезпечення прозорої, відкритої, публічної та підзвітної роботи під час планування, ремонту, будівництва та реконструкції громадського простору, зокрема, публікація всіх пов’язаних документів на офіційному вебсайті Сумської міської ради.
3. Жителі мають право брати участь у плануванні громадських просторів через різні форми громадської участі та надання пропозицій чи зауважень. Порядок участі жителів у плануванні громадських просторів може визначатися окремим Положенням, яке затверджується рішенням Сумської міської ради.

Стаття 100. Застосування гендерно орієнтованого підходу під час планування розвитку територіальної громади
1. Ґендерна рівність означає, що всі жінки та чоловіки мають свободу для розвитку своїх особистих здібностей та свободу вибору без обмежень. Тобто різна поведінка, прагнення та потреби жінок і чоловіків враховуються, оцінюються й підтримуються рівним чином.
Під час розроблення нормативно-правових актів, зокрема документів з планування розвитку територіальної громади, проєкту бюджету Сумської міської територіальної громади на наступний рік, проєктів актів посадових осіб та органів місцевого самоврядування може проводитися їх гендерно-правова експертиза.
2. Гендерно-правова експертиза передбачає аналіз проєктів актів Сумської міської ради та її виконавчих органів, посадових осіб на відповідність принципу забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

Стаття 101. Утвердження української національної та громадянської ідентичності
1. До повноважень Сумської міської ради та її виконавчих органів у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності належить:
1) забезпечення реалізації державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності;
2) розроблення, затвердження та реалізація місцевої програми у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності;
3) забезпечення формування, оптимізації та розвитку інфраструктури з утвердження української національної та громадянської ідентичності;
4) сприяння створенню та діяльності закладів сфери утвердження української національної та громадянської ідентичності, забезпечення діяльності таких закладів, що належать до комунальної форми власності;
5) сприяння підготовці та підвищенню кваліфікації фахівців у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності;
6) сприяння реалізації проєктів у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
7) створення умов для залучення жителів громади до прийняття рішень з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності.
2. Сумська міська рада створює, ухвалює положення і забезпечує роботу координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності в територіальній громаді.