РОЗДІЛ ХІ. ПЕРЕХІДНІ ТА ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 112. Порядок прийняття і реєстрації Статуту
1. Статут затверджується на пленарному засіданні Сумської міської ради більшістю голосів депутатів від загального складу ради.
2. Статут підлягає державній реєстрації у відповідних органах Міністерства юстиції України в порядку, встановленому чинним законодавством України.
3. Підставою для відмови в державній реєстрації Статуту може бути його невідповідність Конституції та Законам України. Рішення про відмову в реєстрації Статуту може бути оскаржено в судовому порядку.
Стаття 113. Перехідні положення
1. Після офіційного набрання чинності цього Статуту Сумському міському голові, виконавчим органам Сумської міської ради, за участю постійних комісій Сумської міської ради (у разі необхідності), забезпечити реалізацію Плану заходів щодо впровадження положень Статуту Сумської міської територіальної громади, який затверджується розпорядженням міського голови, а саме:
1) протягом року здійснити перегляд усіх нормативно-правових актів органу місцевого самоврядування Сумської міської територіальної громади щодо їх відповідності цьому Статуту;
2) підготувати пропозиції Сумській міській раді та Сумському міському голові щодо приведення попередньо прийнятих актів Сумської міської ради та Сумського міського голови нормативного характеру у відповідність з цим Статутом;
3) за необхідності, скасувати в цілому або частково, внести зміни до рішень Сумської міської ради, Виконавчого комітету Сумської міської ради, розпоряджень Сумського міського голови, які суперечать цьому Статуту, а також розробити та прийняти, у межах повноважень, відповідні акти - рішення Сумської міської ради, Виконавчого комітету Сумської міської ради, розпорядження Сумського міського голови, посилання на які прямо чи опосередковано зазначено у відповідних статтях Статуту;
4) організувати та здійснити контроль за приведенням підприємствами, установами, організаціями, закладами Сумської міської територіальної громади комунальної форми власності своїх актів у відповідність з цим Статутом;
5) забезпечити широке ознайомлення жителями Сумської міської територіальної громади зі змістом цього Статуту, провести роботу з роз’яснення його положень щодо прав та обов'язків жителів Сумської міської територіальної громади, організувати публікацію коментарів фахівців (за необхідності).
Стаття 114. Порядок внесення змін до Статуту
1. Рішення щодо внесення змін до Статуту приймаються на пленарному засіданні Сумської міської ради більшістю голосів депутатів від загального складу ради.
Порядок ініціювання розгляду питання внесення змін до Статуту в Сумській міській раді та підготовки відповідного проєкту рішення визначається Регламентом роботи Сумської міської ради.
2. Про внесення змін до Статуту Сумський міський голова в п’ятиденний строк повідомляє орган, що здійснив реєстрацію Статуту. Реєстрація змін до Статуту здійснюється в порядку, передбаченому для реєстрації Статуту.
Стаття 115. Дія Статуту в часі і просторі
1. Статут набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення.
2. Дія Статуту поширюється на всю територію Сумської міської територіальної громади. Окремі положення Статуту можуть діяти і на території, що знаходиться за межами Сумської міської територіальної громади, однак, у межах здійснення повноважень місцевого самоврядування.
3. Статут є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, закладами, суб’єктами господарювання, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають або перебувають на території Сумської міської територіальної громади.
Акти органів місцевого самоврядування на території Сумської міської територіальної громади приймаються на основі Статуту і повинні відповідати йому.
4. Статут Сумської міської територіальної громади має найвищу силу щодо інших актів органів місцевого самоврядування та посадових осіб місцевого самоврядування, за винятком тих, що затверджуються на місцевому референдумі. Правові акти органів місцевого самоврядування та посадових осіб місцевого самоврядування, що суперечать цьому Статуту, не підлягають застосуванню та виконанню.
5. Положення Статуту, які регулюють правовідносини щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування, вступають у дію з моменту набрання чинності відповідними нормативно-правовим актами.
Стаття 116. Акти органів місцевого самоврядування як один з механізмів реалізації норм Статуту
1. З метою реалізації положень Статуту органи місцевого самоврядування приймають відповідні акти.
Стаття 117. Офіційне тлумачення Статуту
1. Офіційне тлумачення положень цього Статуту може здійснювати винятково Сумська міська рада у формі рішень.
Офіційне тлумачення положень цього Статуту здійснюється за запитом органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів, суб’єктів господарювання, розміщених на території громади, жителів Сумської міської територіальної громади, інших громадян України, поданим у порядку, встановленому законами України.
Сумська міська рада розглядає питання про офіційне тлумачення положень цього Статуту у порядку і в терміни, встановлені Регламентом Сумської міської ради.
Стаття 118. Зберігання Статуту
1. Один оригінальний примірник Статуту та свідоцтво про його державну реєстрацію зберігаються у Виконавчому органі Сумської міської ради, який забезпечує організацію діяльності Сумської міської ради.